26 C
Olsztyn
wtorek, 18 czerwca, 2024
reklama

Żółte barierki zamieniają się w stojaki rowerowe

OlsztynŻółte barierki zamieniają się w stojaki rowerowe

Żółte barierki stopniowo znikają z olsztyńskich ulic, ale na tym nie kończy się ich przydatność mieszkańcom Olsztyna. Zgodnie z działaniami zapoczątkowanymi na jesieni 2013 r., wiele niepotrzebnych już barierek jest z powodzeniem wykorzystywana jako materiał do tworzenia stojaków rowerowych.

reklama

– To bezpieczne, wygodne i proste konstrukcje odpowiadające wymaganiom rowerzystów – tłumaczy Mirosław Arczak, olsztyński oficer rowerowy. – Pod koniec ubiegłego roku kilkadziesiąt takich stojaków trafiło przed sześć olsztyńskich szkół podstawowych, gdzie w pobliżu wejść do budynków stworzono prawdziwe parkingi rowerowe dla uczniów i nauczycieli. W ostatnim czasie stojaki wykonane z barierek zamontowano na trzech parkingach zbudowanych nad brzegami Jeziora Krzywego w ramach Stref Przedsiębiorczości.

Miejsca dla rowerów wygospodarowano z pojedynczych miejsc postojowych dla samochodów, co doskonale pokazuje oszczędność przestrzeni potrzebnej rowerzystom. W miejscu jednego auta osobowego można bowiem teraz zaparkować nawet 6 rowerów.

reklama

Na pierwszych użytkowników nie trzeba długo czekać.

– Dobrze, że pomyślano o takich miejscach, gdzie można spokojnie zostawić swój rower – mówi pan Maciej, który regularnie korzysta z nowych tras nad Jeziorem Krzywym. – Mam solidne zapięcie, ale do tej pory często musiałem szukać znaków lub balustrad do przypięcia roweru, ponieważ nigdy nie zostawiam go w stojakach, które pozwalają na wstawienie tylko jednego koła – tłumaczy pan Maciej.

Mirosław Arczak zapowiada, że niebawem zostanie uruchomiona następna seria stojaków wykonanych z barierek, dzięki czemu kolejne szkoły podstawowe i gimnazja będą miały okazję stworzenia uczniom dobrych warunków do codziennego korzystania z rowerów.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane