6 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022
reklama

Kuchnia molekularna, mobilne kino 5D, roboty sprzątające i kabaret SMILE – Europejska Noc Naukowców już 26 września na Bydgoskiej!

OlsztynKuchnia molekularna, mobilne kino 5D, roboty sprzątające i kabaret SMILE - Europejska...
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN i Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego zapraszają na wyjątkowe wydarzenie.  Po raz pierwszy Europejska Noc Naukowców odbędzie się na ul. Bydgoskiej! Każdy będzie mógł odwiedzić niedostępne na co dzień laboratoria i wziąć udział w popularno-naukowych warsztatach, interaktywnych pokazach, eksperymentach i innych atrakcjach, które pozwolą lepiej zrozumieć jak wielkie znaczenie mają osiągnięcia nauki w naszym codziennym życiu i jak fascynująca może być praca badacza.

reklama

W programie FUSION NIGHT, bo taki akronim Instytut nadał wydarzeniu w Olsztynie, znalazło się ponad 70 imprez. Na pasjonatów nauki będzie czekał m.in. pokaz kuchni molekularnej, podczas którego profesjonalni kucharze wyjaśnią jak osiągnięcia nauki wykorzystuje się w sztuce zdrowego przygotowania potraw. W menu m.in. puree ze owoców przygotowane na ciekłym azocie i fluorescencyna babeczka serwowana z czarnym kawiorem. Dla zainteresowanych zdrowym odżywianiem organizatorzy przygotują też warsztaty „Czy wiemy co jemy” i „Smart shopping”. Pod okiem naukowców goście nauczą się wykrywać witaminę C w sokach i poznają tajniki szybkiego i efektywnego czytania etykiet na produktach spożywczych. Ponadto, wezmą udział w interaktywnym pokazie „Smakowita skóra” i skomponują swój własny krem pielęgnacyjny z dodatkiem sproszkowanych owoców.

Miał 2,4 promila. 27–latek oświadczył policjantom, że kierował hondą ponieważ  „kolega był bardziej pijany”

Wśród zaplanowanych atrakcji „nocy” znajdzie się również pokaz „Generatora Van de Grafaa” Centrum Nauki Kopernik. Jego uczestnicy dowiedzą się dlaczego podczas zdejmowania swetra słychać „trzaski” i co zrobić, żeby przesuwać przedmioty na odległość. Tych, którzy zapragną odkryć cuda technologii zaprosimy na seans filmowy w mobilnym kinie 5D, podczas którego będą mogli poczuć efekty specjalne na własnej skórze.

reklama

Spora część atrakcji będzie dotyczyć naszego zdrowia. Każdy dorosły uczestnik pokazów będzie mógł bezpłatnie zrobić sobie test na celiakię, czyli nietolerancję glutenu. W programie znajdzie się również pokaz inteligentnych bioczujników służących do wykrywania wczesnych objawów choroby Alzheimera. Natomiast w Laboratorium Diagnostycznym Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego, współorganizatora Fusion Night, odbędzie się test na gibkość naszych stawów.

Na ulice stolicy Warmii i Mazur wyjechał elektryczny przegubowiec Solaris Urbino

Nie zabraknie również propozycji dla entuzjastów sportu. Dla nich przygotowano pokaz meczu koszykówki na wózkach, spotkania z mistrzami olimpijskimi, kurs salsy i bezpłatne lekcje tenisa ziemnego.

reklama

ENN w Olsztynie uświetni koncert Grzegorza Turnau oraz występ kabaretu SMILE.

Fusion Night Europejska Nocy Naukowców odbędzie się 26 września 2014 w Olsztynie na terenie Instytutu PAN i Olsztyńskiej Szkoły Wyższej. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny, ale w niektórych może brać udział ograniczona liczba widzów, więc konieczne są wcześniejsze zapisy. 

Rejestracja już od 17 września od godziny 12:00 na stronie: www.nocnaukowcow.pan.olsztyn.pl

Plakat noc naukowców

zobacz też: https://tko.pl/140781,2022,03,29,pokrowce-evotec-skuteczna-ochrona-robotow

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×