2.9 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Na UWM naukowcy będą dyskutować o… serialach

OlsztynNa UWM naukowcy będą dyskutować o... serialach

Breaking Bad, Homeland, House of Cards, Gra o Tron – to tylko niektóre produkcje, o których będą mówić uczestnicy trzydniowej konferencji naukowej, która zostanie zorganizowana na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

O serialach w kontekście kulturowym będą rozmawiać naukowcy z wielu ośrodków naukowych w kraju. Dlaczego zdawałoby się kiedyś mało poważna tematyka gości na uczelni?

– Obecnie można mówić o modzie na seriale. Ich oglądanie przestało być rzeczą, której należy się wstydzić czy dowodem tego, że ma się za dużo wolnego czasu i tym sposobem się go marnuje – mówi prof. Alina Naruszewicz-Duchlińska z Instytutu Filologii Polskiej UWM.

Konferencja odbędzie się w dniach 7-9 kwietnia. Jej program, to niemal dobry program telewizyjny, a więc będzie m.in. o serialach: Lekarze, Szpital na Peryferiach, Gra o Tron, Kompania Braci, Głęboka Woda, Downton Abbey, Jak poznałem waszą matkę, Rodzina Soprano, Breaking Bad, Homeland, House of Cards, Twin Peaks. Uff, długo by wymieniać.

Dobry serial potrafi przykuć do monitora na długie godziny. Dobrze skonstruowana opowieść, wyraziści bohaterowie, spójna narracja, zmiany tempa akcji. Niemal jak w dobrze napisanej powieści. Czy serial może ją zastąpić?

– Wydaje mi się mało prawdopodobne, żeby seriale zastąpiły książki – ocenia prof. Alina Naruszewicz-Duchlińska. – Kto czyta, będzie czytał, nawet oglądając wiele seriali. Występuje za to, pocieszające dla mnie jako miłośniczki literatury, zjawisko. Seriale powodują, ze sięga się po ksiązki – klasycznym przykładem jest „Gra o tron”, która sprawiła, że zalegające w magazynach powieści G. R. Martina trafiły na listy bestsellerów, choć nie są to łatwe (i krótkie) lektury.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane