5 C
Olsztyn
wtorek, 5 listopada, 2024
reklama

Sinice w mazurskich jeziorach

WiadomościSinice w mazurskich jeziorach

W lipcu zespół naukowców z Zakładu Ekologii Mikroorganizmów Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Ryszarda Chrósta przeprowadził badania jakości wód w mazurskich jeziorach.

Badania wstępnie wykazały, że w jeziorach: Mikołajskim, Bełdany, Guzianka i północnej części Nidzkiego oraz w leżącym w Rezerwacie Krutynia Dolna, jeziorze Malinówko zauważono bujny rozwój fitoplantonu. Sinice wytwarzają i gromadzą w komórkach silne toksyny, które stanowią zagrożenie dla organizmów wodnych i ludzi.

Położone w rezerwatach jeziora Malinówko i Nidzkie stanowią poważne zagrożenie biologiczne dla jeziora Bełdany. Jezioro Bełdany jest nazywane “jachtostradą” i jego wody zasilają jez. Śniardwy. Najbardziej narażona na to zjawisko jeziorami jest również  północna część jez. Nidzkiego oraz Guzianka Mała i Guzianka Duża w obrzeżu miasta Ruciane-Nida. Panujące od pewnego czasu na Mazurach teperatury sprzyjają rozwojowi sinic. Zmiany klimatyczne będą powodowały wzrost ilości tych organizmów w mazurskich jeziorach.

KM

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane