1 C
Olsztyn
sobota, 23 listopada, 2024
reklama

Straż Graniczna z Warmii i Mazur rozbiła międzynarodową szajkę przemytników

OlsztynStraż Graniczna z Warmii i Mazur rozbiła międzynarodową szajkę przemytników

Państwo straciło na przemycie międzynarodowej szajki nawet 22 miliony euro. W Belgii zarekwirowano prawie 30 ton tytoniu. 

Międzynarodowa szajka, składająca się z trzech współdziałających ze sobą grup przestępczych, została rozpracowana i rozbita przez funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Zarzuty przedstawiono 16 osobom. Poszczególne działania były koordynowane przez Europol. W Polsce śledztwo nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Olsztynie.

Na terenie Polski współdziałały ze sobą trzy grupy przestępcze, z trzech województw: lubuskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Wszystkie zajmowały się przemytem wyrobów tytoniowych – krajanki i papierosów. Nielegalny towar trafiał do Anglii dwoma kanałami przerzutowymi – jeden prowadził z Federacji Rosyjskiej i Łotwy przez Litwę, Polskę i Belgię, drugi z Federacji Rosyjskiej i Łotwy przez Skandynawię i Belgię.

Po nawiązaniu współpracy grupy podzieliły między siebie zadania. Grupa z Warmii i Mazur odpowiadała za organizację przemytu wyrobów akcyzowych z Łotwy do Wielkiej Brytanii. Ponadto członkowie grupy na terenie Belgii w wynajętym budynku po starym browarze zorganizowali fabrykę, w której nielegalni migranci z Mołdawii, mieszkający w podziemiach obiektu bez dostępu do światła naturalnego, przerabiali przemyconą krajankę na papierosy.

Grupa warszawska odpowiadała za przemyt papierosów z Federacji Rosyjskiej i organizację magazynów na Łotwie, gdzie powstała również specjalna fabryka z linią produkcyjną i stanowiskiem do pakowania papierosów w puszki po groszku spożywczym. Papierosy z Łotwy były także transportowane w specjalnych konstrukcjach żelbetonowych (falochronach).

Grupa zielonogórska odpowiadała za transport przemycanych towarów. W trakcie rozpracowywania grupy, funkcjonariusze SG ujawnili, że jej członkowie byli również zaangażowani w przemyt narkotyków. Pieniądze, uzyskane z handlu narkotykami, wprowadzali w obieg właściciele kantorów na terenie Zielonej Góry, zamieszani w sprawę. Ustalono, że w ciągu roku oskarżeni „wyprali” 5 milionów zł. Do dalszego prowadzenia sprawę przekazano, zgodnie z właściwością, funkcjonariuszom Centralnego Biura Śledczego.

Zarzuty przedstawiono łącznie 16 osobom. Zatrzymano 9 osób, a pozostałe 7 będzie odpowiadać z wolnej stopy. Trzy osoby usłyszały zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, pozostali mężczyźni poniosą konsekwencje za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego dwóch dodatkowo za wprowadzanie do obrotu środków pieniężnych, pochodzących z nielegalnego źródła.

Działalność przestępczej spółki uszczupliła wpływy Skarbu Państwa o wartość niezapłaconych podatków akcyzowego i VAT od przemycanego towaru w wysokości około 9,5 mln zł.

Dzięki żmudnej pracy funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG służby w wielu krajach Unii Europejskiej rozpoczęły własne sprawy ściśle powiązane z przemytniczą działalnością rozpracowanej grupy przestępczej z Polski. W ramach pomocy prawnej dla belgijskich służb Straż Graniczna realizowała czynności procesowe w stosunku do 10 osób mieszkających na terenie Polski.

W trakcie działań prowadzonych na szeroką skalę w Europie służby belgijskie zabezpieczyły: 30 ton tytoniu o szacunkowej wartości ponad 12,5 mln złotych oraz pół miliona paczek papierosów o szacunkowej wartości prawie 5 mln złotych. Kwota uszczupleń z tytułu niezapłaconych podatków szacowana jest na 22 mln euro. Olsztyńska Prokuratura Okręgowa, prowadząca śledztwo w przedmiotowej sprawie, skierowała 28 lutego akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane