fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 1 grudnia, 2021
reklama

1600 metrów torów do lotniska może kosztować 60 mln zł.

reklama

Tyle maksymalnie ma kosztować budowa odcinka linii kolejowej z Szyman do planowanego terminalu Portu Lotniczego Mazury oraz znajdującego się na trasie lokalnego centrum sterowania ruchem – podał rzecznik Polskich Linii Kolejowych PKP Maciej Dutkiewicz.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa wkrótce PLK PKP wystąpi do marszałka województwa warmińsko-mazurskiego z wnioskiem o dofinansowanie budowy tej nitki kolejowej ze środków Unii Europejskiej a potem ogłosi przetarg na jej budowę. Rzecznik PLK PKP szacuje, że budową rozpoczęłaby się jesienią, a zakończyła w 2015 roku. Szacunkowy koszt budowy to 60 mln zł.

Budowa 1,6-kilometrowego odcinka kolejowego umożliwi pasażerom dojazd z Olsztyna do portu lotniczego w Szymanach, którego budowa ma się wkrótce rozpocząć.

reklama

Gotowy jest już 55-kilometrowy zmodernizowany odcinek linii kolejowej między Olsztynem przez Szczytno do stacji Szymany. Wymieniono na nim tory, zbudowano siedem nowych peronów na kolejnych stacjach, przebudowano przejazdy kolejowe, a także mosty i wiadukty. Wymieniono także infrastrukturę telekomunikacyjną i elektryczną – informuje PAP.

Czytaj też:  Tegoroczny rekord zakażeń koronawirusa na Warmii i Mazurach

Jak zapewniają kolejarze, na zmodernizowanej linii kolejowej prędkości pociągów zwiększą się z 70 do 100 km na godzinę, a na linii ze Szczytna do Szyman będą jeździć nawet 110 km na godzinę. Przejazd z Olsztyna do Szyman zajmie od 45 do 49 minut w zależności od tego, czy pociągi będą zatrzymywać się na stacjach, czy jechać bezpośrednio na lotnisko.

Lotnisko ma ruszyć w drugiej połowie 2015 roku, jego budowa ma kosztować 200 mln zł. Budowa lotniska ma być sfinansowana w 76 proc. z dotacji unijnych. Przygotowaniami do rozpoczęcia budowy lotniska w Szymanach zajmuje się spółka samorządu wojewódzkiego „Warmia i Mazury”.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama