fbpx
4 C
Olsztyn
czwartek, 2 grudnia, 2021
reklama

Neknomination to nie przelewki [WIDEO]

reklama

Wypicie za jednym razem pół litra piwa może doprowadzić do zatrucia organizmu. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób młodych. 

Na portalu Facebook zaczęły pojawiać się filmiki z tzw. wyzwaniami piwnymi. Młodzi ludzie nagrywają wideo, na którym wypijają butelkę piwa „na hejnał” i nominują do tego samego zadania znajomych. W Polsce „gra” dotyczy piwa, ale na Zachodzie pojawiają się wyzwania w piciu mocniejszych trunków.

Neknomination (bo tak nazywany jest ten łańcuszek) jest bardzo popularny w wielu krajach – od Irlandii po RPA. W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje o zgonach związanych z szybkim wypijaniem alkoholu. Zapytaliśmy o ten trend Błażeja Gawrońskiego z Miejskiego Zakładu Profilaktyki i Terapii Uzależnień:

– Ten problem jest mi znany. Trzeba pamiętać, że po pierwsze, to nie tylko spożywanie alkoholu, a przede wszystkim wyzwanie. Młode osoby wciągają się w grę i nie myślą o szkodliwości picia. Nie ma tu bezpośredniego namawiania do alkoholu, a tylko zaproszenie do rywalizacji. Zgodnie z polskim prawem nie można łączyć spożywania napojów wyskokowych ze sportem, dobrą zabawą i młodością. Facebook nie zna granic i takie zaproszenie otrzymują też osoby nieletnie, które nie mogą według prawa spożywać napojów alkoholowych. Jest też aspekt medyczny – wypicie w krótkim czasie dużej ilości alkoholu może spowodować zatrucie organizmu – intoksykację.

reklama

Należy pamiętać, że dodając tego typu filmik na swoje konto na portalu społecznościowym, pokazujemy swoim nieletnim znajomym, że picie alkoholu to dobra zabawa nie okraszona większymi konsekwencjami. Czym innym jest wypicie za jednym zamachem pół litra piwa dla trzydziestolatka, a czymś zupełnie innym dla trzynastolatka.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama