fbpx
4 C
Olsztyn
czwartek, 2 grudnia, 2021
reklama

Jak chronić przyrodę? Nowe tablice pomogą

reklama

Regionalna Dyrekcja Ochrony Przyrody w Olsztynie przygotowała 83 tablice informujące o ochronie przyrody. Tablice zostaną rozstawione na obszarach Natura 2000 i rezerwatach.

tablice (Custom)
W naszym województwie staną 83 tablice

Oznaczenia ustawiono przy granicach pięciu obszarów Natura 2000: Ostoja Napiwodzko-Ramucką, Puszcza Napiwodzko-Ramucka, Warmińskie Buczyny, Murawy na Pojezierzu Ełckim i Ostoja Poligon Orzysz.

Podobne tablice ustawiono przy granicach czternastu rezerwatów przyrody: Borki, Półwysep i 5 wysp na jeziorze Rydzewskim, rezerwaty Sztynort, Piłackie Wzgórza, Cisowy Jar, Torfowisko na Tatarskiej Górze, Mokre, Jezioro Nidzkie, Ptasią Wyspę, Jezioro Długie, Jezioro Drużno, Jezioro Kośno, Małgę i Dęby Napiwodzkie.

reklama

Obszary Natura 2000 na Warmii i Mazurach to około 27 procent powierzchni województwa. Są to tereny ogólnodostępne i w ich granicach nie ma żadnych narzuconych zakazów, które uniemożliwiałby korzystanie z nich w celach rekreacyjnych. Tym bardziej trzeba pamiętać o poszanowaniu przyrody. Nie wolno niszczyć roślin, które mogą byc pod ochroną i płoszyć zwierząt.

Czytaj też:  15- i 16-latek zaczęli kraść bo "chcieli zobaczyć jak to jest"

W naszym województwie jest 110 rezerwatów przyrody. Tylko część z nich została udostępniona turystom, którzy mogą poruszać się pieszo albo rowerem. Ścieżkę dydaktyczną wraz z tablicami informacyjnymi wytyczono między innymi w rezerwacie przyrody „Źródła Rzeki Łyny im. Prof. Romana Kobendzy”, ścieżkę edukacyjną udostępniono także w rezerwacie przyrody „Dolina rzeki Wałszy”.

Do pozostałych rezerwatów można wejść dopiero po uzyskaniu zezwolenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska. W rezerwacie przyrody nie można również biwakować, palić ognisk, wprowadzać psów, pływać, żeglować, używać łodzi motorowych.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama