4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Sputnik nad Polską, czyli Festiwal Filmów Rosyjskich w Olsztynie

OlsztynSputnik nad Polską, czyli Festiwal Filmów Rosyjskich w Olsztynie

Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych zaprasza na 7. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”.

Bilety – na dwa seanse – kosztują 10 zł.

Celem wydarzenia jest zaprezentowanie jak najszerszej publiczności największych osiągnięć rosyjskiej kinematografii. Do współorganizacji festiwalu przystąpiło już 40 polskich miast. W jego trakcie pokazywane są zarówno dzieła mistrzów kina rosyjskiego, jak i produkcje młodego pokolenia reżyserów czy filmy dla dzieci. Festiwal to nie tylko okazja do spotkania z rosyjską kinematografią, ale także szansa na obejrzenie filmów, które nieczęsto wyświetlane są w olsztyńskich kinach. Nie bez znaczenia jest także fakt, że bilet (na dwa seanse) kosztuje tylko 10 złotych.

Seanse odbywać się w kameralnej sali filmowej (nr 48, pierwsze piętro) o godz.19 w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, przy ul. Parkowej 1.

PROGRAM:

 

6 lutego „Pragnienie”, reż. Dmitriy Tyurin (Rosja 2013, 102’), godz. 19

Kostia jest młodym człowiekiem, którego życie rozpadło się na dwie części – przed i po wojnie w Czeczenii. Kiedy wraca do domu zamyka się w małym mieszkanku, gasi swoje pragnienie wódką i rysowaniem. Nie kontaktuje się z przyjaciółmi, ani z rodziną. Jedyną osobą, która nie zauważa jego inności jest 5-letni syn sąsiadki, a zniknięcie dawnego przyjaciela i towarzysza broni uruchamia w Kostii mechanizm, który pozwala mu wrócić do życia. Adaptacja powieści Andrieja Giełasimowa „Pragnienie”.

7 lutego „Będę przy Tobie”, reż. Pavel Ruminov (Rosja/Ukraina 2013 , 83’), godz. 19

Inna to piękna, młoda, odnosząca sukcesy kobieta. Pracuje jako menadżerka moskiewskiej restauracji, gdzie jest darzona szacunkiem i sympatią kolegów. W życiu Inny jest jedna szczególna osoba – jej sześcioletni syn Mitia. Chłopiec jest centrum świata matki, jej najlepszym przyjacielem i sprzymierzeńcem. Niespodziewanie Inna otrzymuje straszną wiadomość – rozpoznano u niej nieuleczalną chorobę. Inna decyduje się rozpocząć poszukiwania nowych rodziców dla Mitii zanim będzie za późno.

13 lutego „Kokoko”, reż. Dunya Smirnova (Rosja 2012 , 100’), godz. 19

Bohaterkami filmu są dwie kobiety, które z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego. Liza jest typową przedstawicielką petersburskiej inteligencji. Pracuje w muzeum etnografii, wieczorami ogląda wiadomości, a w weekendy spotyka się z byłym mężem. Wika to zwyczajna kobieta z prowincji. Urlop w Sankt Petersburgu to dla bohaterki alkohol, imprezy i miłosne przygody. Spotkanie kobiet jest zderzeniem dwóch żywiołów – wody i ognia. Liza i Wika przedstawiają dwa różne oblicza współczesnej Rosji.

14 lutego „Beduin”, reż. Igor Voloshin (Rosja 2011 , 90’), godz. 19

Rita podporządkowuje swojemu dziecku całe życie. Jej córka choruje na białaczkę. Wydaje się, że zegar tyka coraz szybciej i każda minuta może być ostatnią w życiu jej córki. Lekarze stają się coraz bardziej bezradni, Rita – coraz bardziej zdesperowana. Aby ją ratować kobieta postanawia zostać surogatką i w ten sposób zdobyć pieniądze na leczenie dziewczynki. Film pokazuje zawiłą ścieżkę kobiety, która za wszelką cenę walczy o życie swojej córki.

20 lutego „We mgle”, reż. Siergiej Łoźnica (Holandia/Niemcy/Rosja/Białoruś/Łotwa 2012, 127’), godz. 19

Akcja toczy się w 1942 r. na terenach pogranicza rosyjsko-ukraińsko-polskiego. Rzecz dotyczy rzekomej zdrady rosyjskiego kolejarza, który nie należy do ruchu oporu i nie bierze udziału w aktach dywersji przeciwko Niemcom. Niemiecki oficer postanawia puścić go wolno, co powoduje niesłuszne oskarżenia o kolaborację. Dwaj partyzanci muszą dokonać zemsty. W głębi puszczy kategorie „przyjaciel” i „wróg” nie istnieją, a granica pomiędzy zdradą a bohaterstwem okazuje się mało widoczna. Suszenja musi dokonać moralnego wyboru pomiędzy dobrem i złem w sytuacji, w której trudno o jednoznaczne decyzje.

21 lutego „Szczęście ty moje”, reż. Siergiej Łoźnica (Holandia/Niemcy/Ukraina 2010 , 127’), godz. 19

Prowincjonalna Rosja, zwykły letni dzień. Kierowca ciężarówki Georgij ładuje towar i wyrusza w drogę. Spotkana prostytutka radzi mu objechać korek mniej uczęszczaną drogą, ale ostrzega jednak, że droga ta jest uważana za przeklętą. Ten wybór staje się początkiem drogi do piekła, a najgorsze jest to, że nikt nie chce mu pomóc…. „Szczęście ty moje” to film oparty na faktach, jednocześnie poruszająca, mroczna opowieść o współczesnej Rosji.

27 lutego „Żyła sobie baba”, reż. Andrey Smirnov (Rosja 2012, 150′), godz. 18

Varvara przychodzi na świat w biedzie, ale od matki dostaje dużo miłości. Wyrasta na dziewczynę piękną i rezolutną, lecz jej temperament wkrótce utemperuje mąż. Przemoc, której Varvara doświadcza w małżeńskiej sypialni i poza nią nie przysparza jej współczucia sąsiadek, zazdrosnych o spojrzenia, które dziewczynie rzucają ich mężowie. Varvara pozostaje wykluczona z wiejskiego społeczeństwa. A to sprawia, że obok okrutnej wojny, w której tonie Rosja, Varvara musi codziennie stawiać czoła społecznemu upokorzeniu.

28 lutego „Ironia losu”, reż. Andrey Smirnov (Rosja 1975, 184′), godz. 18

Żenia Łukaszyn jest chirurgiem w jednej z moskiewskich przychodni. Po długim oczekiwaniu przydzielono mu większe mieszkanie, do którego przeprowadził się tuż przed Sylwestrem. Związany jest z Galą. Planują razem spędzić Sylwestra, podczas której Łukaszyn ma się oświadczyć. Nadia mieszka w Leningradzie. Pracuje w szkole. Noc sylwestrową Nadieżda spędzi ze swoim nowym adoratorem, Hipolitem, który ma jej w końcu zaproponować małżeństwo. Wszystko pasuje idealnie, ale w jaki sposób singiel z Moskwy może spotkać singielkę z Leningradu? Jak się okazuje, w Związku Radzieckim wszystko jest możliwe.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane