Zabytkowy kościół garnizonowy przy Dworcu Zachodnim przejęło w zarządzanie miasto. Archidiecezja Warmińska chce go odkupić za jeden procent wartości.
Zawiła historia kościoła być może wkrótce się rozwiąże. Kilka lat temu parafie garnizonowe zostały przemianowane na cywilno-wojskowe, które utrzymywane były do tej pory ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej, które przekazywało na utrzymanie ordynariatu polowego 22 mln złotych (dodatkowo około 4,5 mln złotych na ordynariat prawosławny i ewangelicki).
W ostatnim dniu ubiegłego roku Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek zniósł parafię cywilno-wojskową pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polskiej i Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Olsztynie, co skutkowało odwołaniem proboszcza parafii ks. ppłk Eugeniusza Łabisza. Obecnie funkcję proboszcza piastuje ks. Zbigniew Czernik.
– Kościół jest własnością skarbu państwa a nie miasta – mówi Aneta Szpaderska, rzeczniczka Urzędu Miasta. – W związku z taką formą własności ustala się zarządcę, którym do tej pory było Ministerstwo Obrony Narodowej – oddział Rejonowy Infrastruktury w Olsztynie. Po rezygnacji MON-u, zarządcą stał się prezydent miasta.
Miasto jednak nie chce administrować kościołem. Ten najprawdopodobniej trafi pod opiekę Archidiecezji Warmińskiej, która może go kupić od gminy za jeden procent wartości.
– Archidiecezja wystąpiła do prezydenta, jako zarządcy, o nabycie praw do nieruchomości – informuje Aneta Szpaderska. – Z kolei wniosek – jako że właścicielem jest skarb państwa – opiniuje wojewoda warmińsko-mazurski. Właśnie czekamy na opinię. We wniosku Archidiecezja zawarła informację o 99 proc. bonifikacie. 25% kwoty sprzedaży otrzymuje gmina, na terenie której znajduje się nieruchomość.