10 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024
reklama

Olsztyn. U grekokatolików rozpoczynają się święta Bożego Narodzenia. Część Ukraińców obchodziła je już w grudniu

WiadomościOlsztyn. U grekokatolików rozpoczynają się święta Bożego Narodzenia. Część Ukraińców obchodziła je...

W okolicach Bań Mazurskich, Górowa Iławeckiego, Pasłęka czy Elbląga mieszka wiele osób pochodzenia ukraińskiego, które obecnie obchodzi Święta Bożego Narodzenia. Ukraińcy wyznania grekokatolickiego świętują zgodnie z kalendarzem juliańskim, a ich tradycje są podobne do polskiej. Duża część Ukraińców już świętowała w grudniu, ale napaść Rosji na Ukrainę przyczyniła się do dyskusji na temat obchodzenia Świąt zgodnie z kalendarzem gregoriańskim.

reklama

Ukraińcy na Warmii i Mazurach często zasiadają do stołu przy pierwszej gwiazdce i zamiast opłatka dzielą się proforą. Na stole pojawiają się kutia, barszcz, pierogi i grzybowa. Tak jak u Polaków, na stole powinno być 12 potraw, a przychodzi Mikołaj z prezentami. Wiele miejscowych tradycji Ukraińców jest zgodnych z polskimi zwyczajami, takimi jak śpiewanie kolęd czy odprawianie pasterki.

Część Ukraińców obchodzi Boże Narodzenie razem z polskimi katolikami, a greckokatolicka cerkiew w Olsztynie rozpoczyna liturgię 6 stycznia zgodnie z kalendarzem juliańskim. Jednakże w 2022 roku Cerkiew Prawosławna Ukrainy zezwoliła wiernym na obchodzenie Świąt według używanego na Zachodzie kalendarza gregoriańskiego.

reklama

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia