fbpx
16 C
Olsztyn
sobota, 30 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Koniec sagi o finansowaniu obwodnicy olsztyńskiej

OlsztynKoniec sagi o finansowaniu obwodnicy olsztyńskiej

Miasto nie będzie musiało dokładać do budowy obwodnicy.

reklama
obwodnica1
Projekt południowej obwodnicy Olsztyna.

– Po rozmowie z p.o. Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad Lechem Witeckim i wiceministrem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Zbigniewem Rynasiewiczem jest porozumienie w sprawie wprowadzenia rozwiązania pozwalającego na zmianę przebiegu drogi ekspresowej nr 51. Efektem zmiany będzie przede wszystkim brak konieczności udziału finansowego Olsztyna w budowie obwodnicy – informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

Zmiany są efektem propozycji marszałka województwa Jacka Protasa w sprawie przebiegu drogi ekspresowej nr 51. W szlak tej drogi ekspresowej zostanie włączony fragment planowanej obwodnicy Olsztyna Tomaszkowo – Wójtowo (odcinek Kudypy – Tomaszkowo pozostałby drogą krajową). Fragment łączący południowy i wschodni węzeł obwodnicy obecnie jest w całości włączony w ciąg drogi krajowej nr 16 i częściowo przebiega w granicach administracyjnych Olsztyna, dlatego miasto było zobowiązane do partycypowania w kosztach jego budowy i utrzymania.

reklama
Marcin Kulasek: Nie wolno oszukiwać wyborców! [OPINIE]

Przypomnijmy. Kilkanaście dni temu Olsztyn obiegła informacja, że budżetu miasta prezydent będzie musiał wyasygnować 40 mln złotych na planową obwodnicę Olsztyna, bo jej część będzie przechodzić przez teren gminy. Gdyby droga miała status ekspresowej, to całość finansowania spadłaby na GDDKiA. Prezydent tłumaczył, że nie ma w budżecie takich środków. Uaktywnili się wówczas samorządowcy i posłowie, którzy zaczęli walczyć o zmianę statusu drogi. Udało się jednak włączyć ją w szlak drogi ekspresowej Tomaszkowo-Wójtowo, a to spowoduje, że ciężar finansowania budowy obwodnicy przejmie GDDKiA.

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
Łukasz Michnik kolejny raz punktuje ministra Pobożego
Stragan z wizami na dożynkach w Olsztynku? Łukasz Michnik strollował ministra rządu PiS