fbpx
12 C
Olsztyn
niedziela, 24 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Urząd Marszałkowski dementuje rewelacje "Naszego Dziennika"

OlsztynUrząd Marszałkowski dementuje rewelacje "Naszego Dziennika"

Światem nie tylko mediów wstrząsnął dzisiejszy news “Naszego Dziennika”, który wieszczy, że lotnisko w Szymanach nie powstanie. Jak się okazuje powstanie, a gazeta sprzedała kaczkę dziennikarską.

reklama

Wzbudzająca emocje inwestycja – budowa lotniska w Szymanach koło Szczytna – wzbudziła od rana kontrowersje i niemały zamęt. “Nasz Dziennik” opublikował tekst, z którego wynika, że inwestycja  w port lotniczy w Szymanach nie dojdzie do skutku. Dziennik napisał “Powołując się na rozporządzenie unijne dotyczące nowej perspektywy finansowej, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przyznaje, że nowe lotniska w naszym kraju nie powstaną. Oznacza to, że zaawansowane prace nad budową portu lotniczego w województwie podlaskim zakończą się fiaskiem. Podobny los czeka lotniska regionalne, które miały powstać m.in. w województwach warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim”.

Postanowiliśmy u źródła zasięgnąć języka, czyli w instytucji finansującej budowę – Urzędzie Marszałkowskim.

reklama
Miliarder wylądował w Szymanach prywatnym odrzutowcem. Poznaliśmy cel jego wizyty

Marcin Galibarczyk, szef biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego: – Chciałbym zdementować informacje Naszego Dziennika z 13.01.2014 roku. Rozporządzenie dotyczy nowej perspektywy UE, tymczasem port lotniczy Szymany powstanie ze środków obecnej perspektyw unijnej, co zaakceptowała kilka lat Komisja Europejska.

Piotr Popa, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju: – Inwestycja Regionalny Port Lotniczy Olsztyn – Mazury znajduje się na liście projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. W czerwcu 2012 roku została podpisana umowa wstępna pomiędzy Spółką Warmia i Mazury, a Województwem Warmińsko-Mazurskim dotycząca realizacji tego projektu. W październiku 2012 roku ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej terminala pasażerskiego regionalnego portu lotniczego, który został rozstrzygnięty 30 kwietnia 2013 roku. W grudniu 2012 roku Spółka Warmia i Mazury złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie portu lotniczego w Szymanach w ramach projektu indywidualnego „Regionalny Port Lotniczy Olsztyn-Mazury”. W czerwcu 2013 roku Spółka Warmia i Mazury uzyskała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. W marcu br. planowane jest podpisanie umowy o dofinansowanie projektu. Inwestycja, zgodnie z informacjami Instytucji Zarządzającej RPO, ma być ukończona do końca 2015 r. i rozliczona z Komisją Europejską w ramach perspektywy finansowej 2007-2013.

reklama
Miliarder wylądował w Szymanach prywatnym odrzutowcem. Poznaliśmy cel jego wizyty

I tyle. Choć są pewnie tacy, którzy ucieszyliby się z decyzji o cofnięciu finansowania tej inwestycji, bo ze wstępnych wyliczeń wynika, że przez kilka lat będziemy dokładać do funkcjonowania portu zanim okaże się rentowny. Lotnisko ma kosztować 200 mln zł, z czego unijne dofinansowanie inwestycji ma wynieść do 76 proc.

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
Miliarder wylądował w Szymanach prywatnym odrzutowcem. Poznaliśmy cel jego wizyty
Miliarder wylądował w Szymanach prywatnym odrzutowcem. Poznaliśmy cel jego wizyty