fbpx
2 C
Olsztyn
czwartek, 2 grudnia, 2021
reklama

Urząd Marszałkowski dementuje rewelacje "Naszego Dziennika"

reklama

Światem nie tylko mediów wstrząsnął dzisiejszy news „Naszego Dziennika”, który wieszczy, że lotnisko w Szymanach nie powstanie. Jak się okazuje powstanie, a gazeta sprzedała kaczkę dziennikarską.

szymany

Wzbudzająca emocje inwestycja – budowa lotniska w Szymanach koło Szczytna – wzbudziła od rana kontrowersje i niemały zamęt. „Nasz Dziennik” opublikował tekst, z którego wynika, że inwestycja  w port lotniczy w Szymanach nie dojdzie do skutku. Dziennik napisał „Powołując się na rozporządzenie unijne dotyczące nowej perspektywy finansowej, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przyznaje, że nowe lotniska w naszym kraju nie powstaną. Oznacza to, że zaawansowane prace nad budową portu lotniczego w województwie podlaskim zakończą się fiaskiem. Podobny los czeka lotniska regionalne, które miały powstać m.in. w województwach warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim”.

reklama

Postanowiliśmy u źródła zasięgnąć języka, czyli w instytucji finansującej budowę – Urzędzie Marszałkowskim.

Marcin Galibarczyk, szef biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego: – Chciałbym zdementować informacje Naszego Dziennika z 13.01.2014 roku. Rozporządzenie dotyczy nowej perspektywy UE, tymczasem port lotniczy Szymany powstanie ze środków obecnej perspektyw unijnej, co zaakceptowała kilka lat Komisja Europejska.

Piotr Popa, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju: – Inwestycja Regionalny Port Lotniczy Olsztyn – Mazury znajduje się na liście projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. W czerwcu 2012 roku została podpisana umowa wstępna pomiędzy Spółką Warmia i Mazury, a Województwem Warmińsko-Mazurskim dotycząca realizacji tego projektu. W październiku 2012 roku ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej terminala pasażerskiego regionalnego portu lotniczego, który został rozstrzygnięty 30 kwietnia 2013 roku. W grudniu 2012 roku Spółka Warmia i Mazury złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie portu lotniczego w Szymanach w ramach projektu indywidualnego „Regionalny Port Lotniczy Olsztyn-Mazury”. W czerwcu 2013 roku Spółka Warmia i Mazury uzyskała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. W marcu br. planowane jest podpisanie umowy o dofinansowanie projektu. Inwestycja, zgodnie z informacjami Instytucji Zarządzającej RPO, ma być ukończona do końca 2015 r. i rozliczona z Komisją Europejską w ramach perspektywy finansowej 2007-2013.

Czytaj też:  Członek zorganizowanej grupie przestępczej zatrzymany na lotnisku w Szymanach

I tyle. Choć są pewnie tacy, którzy ucieszyliby się z decyzji o cofnięciu finansowania tej inwestycji, bo ze wstępnych wyliczeń wynika, że przez kilka lat będziemy dokładać do funkcjonowania portu zanim okaże się rentowny. Lotnisko ma kosztować 200 mln zł, z czego unijne dofinansowanie inwestycji ma wynieść do 76 proc.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama