6 C
Olsztyn
sobota, 25 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Światowej sławy wiolonczelista wystąpi w Filharmonii

WiadomościŚwiatowej sławy wiolonczelista wystąpi w Filharmonii

W piątek 17 stycznia 2014 r. o godz. 19 w koncercie symfonicznym w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej wystąpi światowej sławy wiolonczelista – Ivan Monighetti.

Ivan Monighetti
reklama

Monighetti był ostatnim uczniem Mścisława Rostropowicza w Konserwatorium Moskiewskim i laureatem Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 1974 r. Od tego roku datuje się jego wielka kariera artystyczna w salach koncertowych Europy, Azji i obu Ameryk. Krzysztof Penderecki określił artystę jako „genialnego wiolonczelistę”. W 1999 roku Monighetti zadebiutował jako dyrygent.

reklama

Artysta występował na najbardziej prestiżowych festiwalach, m.in. na Festiwalu w Santa Fe, Schleswig Holstein, Holland Festival i Martha Argerich Festival. Występował z najznakomitszymi orkiestrami, takimi jak Orkiestra Filharmonii Berlińskiej pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, Orkiestra Lipskiego Gewandhausu pod dyrekcją Kurta Masura, Orkiestra Gulbenkiana pod dyrekcją Muhai Tanga i Orkiestra Filharmonii Moskiewskiej pod dyrekcją Mścisława Rostropowicza, żeby wymienić tylko te najważniejsze.

Jego znakomite kreacje na wielu festiwalach muzyki współczesnej ugruntowały reputację wiolonczelisty jako jednego z najlepszych interpretatorów muzyki współczesnej. Jego płyta kompaktowa „Muzyka XX wieku na wiolonczelę solo” otrzymała nagrodę Diapason d’Or jako najlepsza płyta roku. Swój repertuar współczesny artysta stale rozszerza o utwory wielkich współczesnych kompozytorów m.in. Pendereckiego, Xenakisa, Dutilleux, Knaifela, Gubajduliny, Silvestrowa, Ali-Zadeha. Wiele utworów zostało skomponowanych specjalnie dla niego.

III Olsztyński Marsz Równości przejdzie ulicami Olsztyna
reklama

Ivan Monighetti z dużym szacunkiem i zainteresowaniem odnosi się do technik wykonawczych XVIII i XIX wieku, z tego też powodu zaangażował się w zorganizowanie w Moskwie Festiwalu Muzyki Dawnej, gdzie współpracował z takimi artystami jak wiolonczelista Anner Bylsma, mistrz violi da gamba i wiolonczeli barokowej Wieland Kuijken, sopranistka Nancy Argenta, skrzypek Simon Standage czy pianiści Ronald Brautigam i Aleksiej Lubimow. Artysta odnosi również sukcesy jako dyrygent. Zadebiutował w tym charakterze na festiwalu haydnowskim w Anglii w roku 1999, a rok później został zaproszony ponownie na ten festiwal jako główny dyrygent. Ze swą własną Boccherini Camerata odbył tournée zagraniczne po Polsce, Holandii, Francji, Estonii i Rosji.
W 2003 r. Ivan Monighetti wystąpił na prestiżowym Festiwalu Marthy Argerich w Japonii gdzie zaprezentował światową premierę koncertu wiolonczelowego Frangiza Ali-Zadeha oraz Concerto grosso na 3 wiolonczele Krzysztofa Pendereckiego pod dyrekcją kompozytora. Jego nagranie sześciu suit na wiolonczelę solo J.S. Bacha otrzymało nagrodę Fryderyka w 2003 r.
Ivan Monighetti jest profesorem w klasie wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Bazylei oraz gościnnym profesorem Konserwatorium im. Królowej Sofii w Madrycie. Był również członkiem jury wielu konkursów m.in. Konkursu im. J.S. Bacha w Lipsku.

W Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej Ivan Monighetti zagra jeden z najpiękniejszych koncertów na wiolonczelę – usłyszymy Antonína Dvořáka: Koncert na wiolonczelę i orkiestrę h-moll op. 104.

Drugim utworem wieczoru będzie również kompozycja Antonína Dvořáka – VIII Symfonia G-dur op.88. Kompozytor, który posiada miano ojca narodowej muzyki czeskiej napisał ją jeszcze w swoim kraju, następna symfonia – IX „Z Nowego Świata”, powstała już w Stanach Zjednoczonych.

Rok od wybuchu wojny na Ukrainie. Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego zorganizuje koncert

17 stycznia (piątek) 2014 r. godz. 19, sala koncertowa Filharmonii
Piotr Sułkowski – dyrygent
Ivan Monighetti – wiolonczela
Program:
Antonín Dvořák:
Koncert na wiolonczelę i orkiestrę h-moll op. 104
Allegro
Adagio ma non troppo
Finale. Allegro moderato
VIII Symfonia G-dur op. 88
Allegro con brio
Adagio
Allegretto grazioso
Allegro ma non troppo

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia
Dziennikarze tradycyjnie odwiedzili grób Seweryna Pieniężnego
Wiosenny Kiermasz rękodzieła w Olsztynie