fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 1 grudnia, 2021
reklama

Drożeje alkohol i papierosy

reklama

Palacze i miłośnicy alkoholu w 2014 roku wydadzą więcej. Z dniem 1 stycznia wprowadzone zostały zaplanowane wcześniej podwyżki akcyzy. 

Pijana matka
To pierwsza podwyżka akcyzy na alkohol od 2009 roku

Z początkiem roku podrożały papierosy i alkohol. Podwyżka akcyzy na wyroby spirytusowe została zaplanowana w ustawach okołobudżetowych. Podwyżka wyniesie 15 procent. Ministerstwo Finansów szacuje, że cena wódki wzrośnie o około 1,5 złotego. Ostatecznie będzie to zależeć od producentów, którzy zadecydują o zmianach cen swoich produktów. Poza tym przepisy nie określają do kiedy będzie można sprzedawać wyroby oznaczone starymi znakami akcyzy. Nowe ceny pojawią się więc wraz z wyprzedaniem produktów opodatkowanych do końca 2013 roku. Akcyza na wyroby alkoholowe nie była zmieniana od 2009 roku.

Z dniem 1 stycznie zmienia się również akcyza na wyroby tytoniowe, która wzrośnie o kolejne 5 procent. Ministerstwo Finansów przewiduje, że przyniesie to dodatkowe 341 milionów złotych przychodu do budżetu państwa. Oprócz kwestii finansowych podwyżka jest podyktowana wytycznymi Ramowej Konwencji WHO o Ograniczeniu Użycia Tytoniu i ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami użycia tytoniu i wyrobów tytoniowych

Czytaj też:  42-latekzasnał za kierownicą na S7
Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama