fbpx
-1 C
Olsztyn
sobota, 26 listopada, 2022
reklama

W Olsztynie powstała placówka straży granicznej

WiadomościW Olsztynie powstała placówka straży granicznej

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Pełniący w niej służbę funkcjonariusze kontrolują legalność pobytu i zatrudnienia cudzoziemców, a od 2015 roku będą także odprawiać pasażerów na lotnisku w Szymanach koło Szczytna.
Placówka warmińsko-mazurskiej straży granicznej w Olsztynie (przy ul. Augustowskiej) została powołana w związku z planowanym wejściem od 1 maja 2014 roku nowej ustawy o cudzoziemcach. Ustawa wprowadza ułatwienia dla cudzoziemców pracujących i studiujących w Polsce oraz chcących zalegalizować pobyt.
Nowa ustawa o cudzoziemcach rozszerzy kompetencje straży granicznej i jej uprawnienia w postępowaniach administracyjnych wobec obcokrajowców. Chodzi na przykład o decyzje dotyczące nielegalnych cudzoziemców. Decyzje o zobowiązaniu do opuszczenia kraju wydawała do tej pory policja, straż graniczna i wojewoda, decyzje o wydaleniu cudzoziemca wydawał wojewoda, a od 1 maja 2014 r. straż graniczna przejmie te kompetencje i będzie wydawała jeden rodzaj decyzji – o zobowiązaniu cudzoziemca do opuszczenia Polski.
Funkcjonariusze pełniący służbę w placówce straży granicznej w Olsztynie będą także odprawiać pasażerów w porcie lotniczym w Szymanach koło Szczytna. Gdy zostanie uruchomione zostanie lotnisko powstanie tam także lotnicze przejście graniczne Mazury.
Służbę w nowej placówce straży granicznej w Olsztynie pełni 21 funkcjonariuszy, ostatecznie zatrudnienie znajdzie w niej 60 strażników.
Lotnisko w Szymanach przynosi gigantyczne straty. Czy warto do niego dopłacać?
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze