4 C
Olsztyn
sobota, 20 kwietnia, 2024
reklama

Spotkanie mniejszości narodowych w Olsztynie

WiadomościSpotkanie mniejszości narodowych w Olsztynie

Przedstawiciele mniejszości narodowych z terenu województwa spotkali się w Urzędzie Wojewódzkim.

reklama
Według spisu powszechnego z 2011 roku w województwie żyją 20 342 osoby innych narodowości.

Ukraińcy, Niemcy i Romowie, to najliczniejsze mniejszości narodowe w województwie warmińsko-mazurskim. W urzędzie podczas spotkania przedstawiciele grup opowiadali o swoich problemach, a także o tym, co zrobili podczas mijającego roku. Ze względu na obecną sytuację polityczną na Ukrainie Stefan Migus, szef olsztyńskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce odniósł się do wydarzeń, które rozgrywają się obecnie u naszego wschodniego sąsiada: – Miejmy nadzieję, że nie dojdzie do interwencji rosyjskiej, bo wystarczy jedna – dwie prowokacje na Krymie, aby polała się krew.

Podczas spotkania znalazł się czas na podsumowanie rządowego programu pomocy Romom. Mija właśnie dziesięć lat od jego rozpoczęcia. W tym czasie przekazano na działalność Romów niemal 3,3 mln złotych z czego 2,2 mln zł pochłonęły działania edukacyjne. Obecne na spotkaniu nauczycielki ze szkół podstawowych i gimnazjów w Olsztynie informowały o tym, że praktycznie zniknęły różnice kulturowe między dziećmi polskimi a romskimi, a te drugie środowisko świetnie się asymiluje. Część młodzieży romskiej skończyła już gimnazja i rozpoczęła naukę w szkołach średnich.

reklama

Iza Stankiewicz, asystentka edukacji romskiej z Elbląga: – Bardzo dziękujemy za ten program. Przez te dziesięć lat naprawdę wiele się zmieniło, grupa romska otworzyła się, uczestniczy w zajęciach kulturalnych, edukacyjnych, korzysta z pomocy socjalnej. Chciałabym, aby ten program się nie zakończył, bo nadal jest potrzebny.

Marian Podziewski, wojewoda warmińsko-mazurski mówił o wielokulturowości naszego regionu, w którym od setek lat żyje wiele narodowości. Zwrócił się także do Stefan Migusa, mówiąc: – Trzymamy za Ukrainę kciuki, żebyście jak najszybciej znaleźli się w rodzinie europejskiej.

Według spisu powszechnego z 2011 roku w województwie żyją 20 342 osoby innych narodowości: Białorusini, Czesi, Litwini, Łemkowie, Niemcy, Ormianie, Romowie, Rosjanie, Słowacy, Tatarzy, Ukraińcy, Żydzi, społeczność z językiem kaszubskim.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Polecane
Ogłoszenia