Ponad 20 tys. mieszkańców Olsztyna i regionu założyło konto w Zintegrowanym Informator Pacjenta.
Zintegrowany Informator Pacjenta jest portalem przeznaczonym dla pacjentów. ZIP m.in. pozwala im przeglądać historię świadczeń medycznych sfinansowanych na ich rzecz przez Narodowy Fundusz Zdrowia, tym samym realizując częściowo funkcję kontrolną Rejestru Usług Medycznych i służąc wykrywaniu fikcyjnych świadczeń medycznych.
Dziesięciotysięczna osoba w regionie zarejestrowała się pod koniec sierpnia. Parę dni temu przekroczono liczbę 20 tys. rejestracji. Aby zapisać się do systemu można przejść się do oddziału NFZ, ale fundusz umożliwia pomoc i rejestrację przez mobilne punkty, których wykaz można znaleźć na stronie (www.nfz-olsztyn.pl). Od początku praca systemu wzbudza emocje, bo zdarzają się błędy. Pacjenci znajdują w nim usługi medyczne, z których nigdy nie korzystali.
Od 1996 roku kolejne rządy podejmowały w Polsce próbę budowy centralnego rejestru usług medycznych, którego celem miało być ukrócenie masowego procederu wyłudzania środków finansowych za niewykonane świadczenia (porady, badania, zabiegi) przez placówki medyczne finansowane ze środków publicznych. System nigdy ostatecznie nie powstał.
W 2009 roku Ministerstwo Zdrowia podjęło kolejną próbę uruchomienia systemu zarządzania usługami medycznymi (Kompleksowy Program Informatyzacji Ochrony Zdrowia).
Od 2013 roku zaczęły być uruchamiane kolejne systemy w ramach programu. Jako jeden z pierwszy uruchomiony został eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców), przeznaczony dla lekarzy i placówek medycznych i pozwalający na potwierdzanie przez nie prawa do ubezpieczenia zdrowotnego pacjentów. Po nim ruszył ZIP.