fbpx
1 C
Olsztyn
piątek, 3 grudnia, 2021
reklama

Jak finansować młodych naukowców?

reklama
seminariumNa Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odbyło się seminarium dotyczące mechanizmów finansowania badań młodych naukowców w Polsce.
W seminarium, którego organizatorem była Rada Młodych Naukowców, wziął udział m.in. Michał Karoński, przewodniczący rady Narodowego Centrum Nauki, który opowiadał o finansowaniu badań przez NCN. Centrum finansuje badania podstawowe i w tym zakresie ma aż 5 programów: Preludium, Sonata, Sonata bis, Etiuda i Fuga.
– Zasadniczym zadaniem NCN jest  finansowanie badań podstawowych, oryginalnych prac badawczych, gdzie uczony kieruje się swoimi zainteresowaniami – mówił Karoński. – NCN musi przeznaczać 20 proc. swojego 900-milionowego budżetu dla młodych naukowców, ale tak naprawdę dofinansowuje 30 proc. a ponad połowa wniosków składanych do NCN to wnioski młodych naukowców.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju było reprezentowane przez Pawła Kurzyńskiego, rzecznika, które poinformował, że młodzi naukowcy mogą liczyć na dofinansowanie z jednego programu „Lider”. Jest on adresowany do naukowców chcących zdobyć doświadczenie w kierowaniu projektem badawczym oraz podnieść swoje kompetencje w samodzielnym budowaniu, zarządzaniu oraz kierowaniu własnym zespołem badawczym.

Prócz tych informacji młodzi naukowcy usłyszeli o stypendiach ministra nauki i szkolnictwa wyższego, czy programie TOP 500 Innovator.

Czytaj też:  Na Nagórkach grasuje zboczeniec. Policja obejmuje teren szczególnym nadzorem
Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama