4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Europejska Agencja Kosmiczna współpracuje z UWM

WiadomościEuropejska Agencja Kosmiczna współpracuje z UWM
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała kontrakty z polskimi firmami i instytucjami naukowo-badawczymi w ramach „1st Call for Outline Proposals under the European Space Agency’s Polish Industry Incentive Scheme”, czyli pierwszego konkursu ESA dla polskiego sektora kosmicznego. Wśród nich znalazł się Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Wniosek złożony przez UWM „Precise Ionospheric Modelling For Improved GNSS Positioning in Poland” (Precyzyjne Modelowanie Jonosfery dla Poprawy Pozycjonowania GNSS na obszarze Polski) uzyskał najwyższą ocenę w całym konkursie. Umowę z ESA w imieniu UWM podpisał prof. Jerzy Jaroszewski, prorektor do spraw nauki.

Projekt będzie realizować zespół naukowy Zaawansowanych Metod Precyzyjnego Pozycjonowania na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej. Jego kierownikiem jest prof. Paweł Wielgosz. Podwykonawcami w projekcie są Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Politechnika w Barcelonie. Wartość kontraktu wynosi 100 000 Euro, a badania będą prowadzone przez 12 miesięcy.

Zakontraktowane badania dotyczą wykorzystania informacji o średnioskalowych zaburzeniach jonosfery w modelu jonosfery opracowanym w Instytucie Geodezji, a następnie wykorzystania uaktualnionego modelu do poprawy precyzyjnego pozycjonowania i nawigacji.

Średnioskalowe zaburzenia jonosfery są zakłóceniami rozprzestrzeniającymi się w postaci fali z prędkością od 50 do 300 m/s. Kierunek i czas występowania MSTID zależą od pory roku, a na naszych szerokościach geograficznych najczęściej występują w okresie zimowym. Zjawiska te są wywoływane przez atmosferyczne fale grawitacyjne i powodują znaczące pogorszenie dokładności precyzyjnego pozycjonowania satelitarnego.

Wyniki projektu znajdą zastosowanie przede wszystkim w geodezji oraz nawigacji samochodów, maszyn rolniczych i drogowych, samolotów, itp. Poprawa dokładności opracowania obserwacji satelitarnych powinna pozwolić na lepsze wyznaczania parametrów troposfery (np. zawartość pary wodnej w atmosferze), a w efekcie na poprawę prognoz pogody.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane