13 C
Olsztyn
piątek, 24 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Do Olsztyna miała przylecieć delegacja naukowców z Chin

WiadomościDo Olsztyna miała przylecieć delegacja naukowców z Chin

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa większość uczelni nie realizuje od kilku tygodni wyjazdów studentów do Chin lub właśnie odwołała swoich studentów – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

reklama

Resort nauki poinformował, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa monitoruje wyjazdy polskich studentów i naukowców do Chin, oraz przyjazdy chińskich studentów i naukowców do Polski, które odbywają się w ramach wymiany międzyrządowej oraz porozumień międzyuczelnianych. MNiSW jest też w stałym kontakcie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich, GIS oraz innymi resortami, w tym MSZ.

„Z napływających odpowiedzi wynika, że większość uczelni nie realizuje obecnie wyjazdów (planowane są na miesiące późniejsze) lub właśnie odwołała swoich studentów” – czytamy w przesłanym komunikacie. Resort podkreśla przy tym, że jest na etapie zbierania danych.

Dzieci oszalały gdy dziwny "pies" wszedł do szkoły. Czegoś takiego jeszcze nie było
reklama

Z danych ambasady Chin w Polsce wynika zaś, że w Chinach studiuje 2100 obywateli polskich, z czego 250 otrzymuje chińskie stypendia rządowe – podał resort nauki.

W Polsce przebywa grupa studentów z Chin. W semestrze zimowym 2018/2019 było to blisko 1171 osób, z czego 40 to stypendyści z Chin w ramach umowy międzyrządowej – wynika z danych resortu nauki. Najczęściej wybieranymi przez nich uczelniami są Uniwersytet Jagielloński (UJ), Uniwersytet Warszawski (UW) oraz Politechnika Wrocławska.

reklama

Wizyty grupy chińskich naukowców spodziewał się w marcu Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Według naszych informacji w związku z zagrożeniem koronawirusa w Polsce delegacja została przełożona na wrzesień.

Olsztyńska uczelnia w 2019 roku podpisała umowę o współpracy z Uniwersytetem Technicznym Liaoning w Chinach. Zgodnie z zapisem miało na UWM studiować 20 studentów z Chin. Uniwersytet regularnie gości delegacje z Państwa Środka oraz naukowców z tego regionu.

Nowy rok akademicki studenci UWM rozpoczną w nowym budynku
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia
Hodowla owadów na cele żywieniowe. Ambitny projekt naukowców UWM
Studenci UWM będą malować obraz "Nasze Niebo Kopernika"