fbpx
16 C
Olsztyn
sobota, 30 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Jerzy Buzek: Na Warmii i Mazurach może być jak na Majorce [GALERIA]

GalerieJerzy Buzek: Na Warmii i Mazurach może być jak na Majorce
W regionie powinniśmy mieć “brylantową” turystykę.

Prof. Jerzy Buzek gościł dziś na Uniwersytecie Warmińsk0-Mazurskim w Olsztynie. Były premier wygłosił wykład „Polska w Unii Europejskiej – doświadczenia i perspektywy”.

reklama

Profesor, w trakcie wykładu, stawiając pytania, szukał odpowiedzialnych za kryzys finansowy, wskazując na sektor bankowy. Mówił o roli Unii Europejskiej w kontekście Polski i jej rozwoju. Podkreślał charakter zmian, jakie zaszły w ostatnim dwudziestoleciu w naszym kraju.

– Dzięki wielkim reformom w trudnych politycznie latach 90. w ryzykowny sposób zmienialiśmy rzeczywistość w Polsce. Dlatego ostatni kryzys przeszliśmy dobrze. Przez ostatnie pięć lat przyrost PKB w Polsce wyniósł 18 proc.  przy średniej Unii Europejskiej, wynoszącej zero procent. To dało nam nową pozycję w UE – mówił profesor.

reklama

Były premier podkreślił jednak, że w przyszłości czekają nas do realizacji cztery ważne punkty, bez których nie jest możliwy dalszy rozwój gospodarczy.

Studenci UWM wyremontowali ośrodek dla dzieci

Reformy strukturalne, m.in rynku pracy, systemu emerytalnego,  systemu edukacji. Zdaniem Buzka nasza edukacja musi być bardziej elastyczna i dostosowana do rynku pracy. To, co było dobre 15 lat temu, nie musi być dobre teraz – zdaniem profesora.  – Co ważne, tym wymaganiom musi sprostać rząd, a nie UE, która nie jest odpowiedzialna za działania wewnętrzne.

reklama

Wspólny rynek. Nie zawsze prawo europejskie jest dogodne dla nas. Musimy przezwyciężyć niechęć do fragmentów wspólnych praw i wspólnego rynku, które nam nie odpowiadają. “Bo 95 proc. nam odpowiada” – mówił Jerzy Buzek.

Innowacyjność. Polska potrzebuje ponownego uprzemysłowienia, bo zdaniem profesora oparcie o gospodarki o usługi, nie wystarczy. Uprzemysłowienie nie powinno ominąć województwa warmińsko-mazurskiego z uwzględnieniem jego charakteru i myślą o środowisku. Takie rozwiązanie może zapewnić informatyka i nowoczesne technologie.

– Jednak w waszym województwie powinna dominować “brylantowa” turystka – mówił Jerzy Buzek. – Regiony: Majorka, południe Hiszpanii, czy południowe regiony Francji, to najszybciej rozwijające się i najbogatsze regiony Europy.  I to jest szansa dla województwa warmińsko-mazurskiego. Nie będzie tutaj przemysłu, jak na Śląsku, ale tam nie będzie takiej turystki, jak tutaj.

Budżet. Profesor ostrzegł:Nadchodzą nowe pieniądze z UE na następne 7 lat. Prawdopodobnie jednak będą to ostanie pieniądze, z których Polska będzie mogła skorzystać.

Ogromne zainteresowanie akademikami. Ile kosztują w tym roku?

Jerzy Buzek: Na Warmii i Mazurach może być jak na Majorce [GALERIA] uwm Galerie, Olsztyn, Wiadomości

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
Studenci UWM wyremontowali ośrodek dla dzieci
Studenci UWM wyremontowali ośrodek dla dzieci