Prof. Jerzy Buzek gościł dziś na Uniwersytecie Warmińsk0-Mazurskim w Olsztynie. Były premier wygłosił wykład „Polska w Unii Europejskiej – doświadczenia i perspektywy”.
Profesor, w trakcie wykładu, stawiając pytania, szukał odpowiedzialnych za kryzys finansowy, wskazując na sektor bankowy. Mówił o roli Unii Europejskiej w kontekście Polski i jej rozwoju. Podkreślał charakter zmian, jakie zaszły w ostatnim dwudziestoleciu w naszym kraju.
– Dzięki wielkim reformom w trudnych politycznie latach 90. w ryzykowny sposób zmienialiśmy rzeczywistość w Polsce. Dlatego ostatni kryzys przeszliśmy dobrze. Przez ostatnie pięć lat przyrost PKB w Polsce wyniósł 18 proc. przy średniej Unii Europejskiej, wynoszącej zero procent. To dało nam nową pozycję w UE – mówił profesor.
Były premier podkreślił jednak, że w przyszłości czekają nas do realizacji cztery ważne punkty, bez których nie jest możliwy dalszy rozwój gospodarczy.
Reformy strukturalne, m.in rynku pracy, systemu emerytalnego, systemu edukacji. Zdaniem Buzka nasza edukacja musi być bardziej elastyczna i dostosowana do rynku pracy. To, co było dobre 15 lat temu, nie musi być dobre teraz – zdaniem profesora. – Co ważne, tym wymaganiom musi sprostać rząd, a nie UE, która nie jest odpowiedzialna za działania wewnętrzne.
Wspólny rynek. Nie zawsze prawo europejskie jest dogodne dla nas. Musimy przezwyciężyć niechęć do fragmentów wspólnych praw i wspólnego rynku, które nam nie odpowiadają. “Bo 95 proc. nam odpowiada” – mówił Jerzy Buzek.
Innowacyjność. Polska potrzebuje ponownego uprzemysłowienia, bo zdaniem profesora oparcie o gospodarki o usługi, nie wystarczy. Uprzemysłowienie nie powinno ominąć województwa warmińsko-mazurskiego z uwzględnieniem jego charakteru i myślą o środowisku. Takie rozwiązanie może zapewnić informatyka i nowoczesne technologie.
– Jednak w waszym województwie powinna dominować “brylantowa” turystka – mówił Jerzy Buzek. – Regiony: Majorka, południe Hiszpanii, czy południowe regiony Francji, to najszybciej rozwijające się i najbogatsze regiony Europy. I to jest szansa dla województwa warmińsko-mazurskiego. Nie będzie tutaj przemysłu, jak na Śląsku, ale tam nie będzie takiej turystki, jak tutaj.
Budżet. Profesor ostrzegł: – Nadchodzą nowe pieniądze z UE na następne 7 lat. Prawdopodobnie jednak będą to ostanie pieniądze, z których Polska będzie mogła skorzystać.