1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Norbert Kasparek zostanie profesorem

WiadomościNorbert Kasparek zostanie profesorem

Pierwszego kwietnia Norbert Kasparek, były dziekan Wydziału Humanistycznego UWM, otrzyma tytuł profesora nauk humanistycznych.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczy w Belwederze profesorskie akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Tytuł profesora nauk humanistycznych otrzyma były wieloletni dziekan Wydziału Humanistycznego UWM i Naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie prof. dr hab. Norbert Kasparek.

Norbert Kasparek urodził się w 1960 roku w Szymocicach (woj. śląskie). Od 1992 roku pracuje w Instytucie Historii (obecnie Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych) na Wydziale Humanistycznym UWM.

Pracę doktorską obronił na UMK Toruń w 1994. Na UWM pełnił m. in. następujące funkcje: zastępca dyrektora Instytutu Historii (1994-1996; 2002) prodziekana Wydziału Humanistycznego (1996-1999; 2002-2005) oraz dziekana Wydziału (2005-2008; 2008-2012). Obok funkcji uczelnianych, m. in. był sekretarzem Komisji Historycznej Towarzystwa Naukowego im. W. Kętrzyńskiego, współzałożycielem Wspólnoty Kulturowej „Borussia”; sekretarzem „Zeszytów Naukowych WSP”, obecnie „Ech Przeszłości”. Od maja 2005 r. przewodniczy Komitetowi Redakcyjnemu tychże „Ech Przeszłości”. Od 1984 r. jest członkiem Olsztyńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego (PTH). W 1993 r. został członkiem Zarządu, w latach 1998-2001 pełnił funkcję prezesa Olsztyńskiego Oddziału PTH. Od 2001 r. jest nadal członkiem Zarządu tegoż Oddziału. W 2003 r. został wybrany do Zarządu Głównego PTH i jest w nim, wybierany kolejno w 2006, 2009 i 2012 roku, do dzisiaj. Od lat stoi na czele jury Olimpiady Historycznej w Olsztynie, upowszechniał historię w licznych wystąpieniach radiowych i telewizyjnych. Był też kilkakrotnie stypendystą w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Jest członkiem kilku towarzystw naukowych, m. in. w Brodnicy i Ostrołęce oraz członkiem Rady Naukowej Centrum Badań Europy Wschodniej w Olsztynie. Od 2011 r. przewodniczy Radzie Naukowej Ośrodka Badań Historii Wojskowej przy Muzeum Wojska w Białymstoku. W latach 2002- 2009 był Naczelnikiem (i organizatorem) Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie. Doświadczenia z tej pracy –jak mawia – „nie przekonały mnie do głębszego zainteresowania się czasami najnowszymi”. Jest przede wszystkim organizatorem kilkunastu wielkich przedsięwzięć naukowych. Najbardziej znaczącymi, także dla regionu, było przewodniczenie Komitetowi Organizacyjnemu XVIII Powszechnego Zjazdu Historyków w Olsztynie w 2009 roku. Wzięło w nim udział prawie 3 tysiące! historyków wraz z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Było to chyba największe tego typu spotkanie naukowe w Olsztynie. Przewodniczył także Komitetowi Naukowemu IX Forum Historyków Wojskowości, który także odbył się w Olsztynie, był powołany m. in. do olsztyńskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 600-lecia Bitwy Grunwaldzkiej; do Komitetu Programowo-Naukowego V Powszechnego Zjazdu Archiwistów Polskich; do Komitetu Obchodów Roku Pamięci Kresowej. Brał udział w stu kilkunastu sesjach naukowych z referatem. Badania naukowe koncentrują się w XIX wieku, wokół polskiej myśli politycznej i obecności w niej problemu wschodniopruskiego, pamiętnikarstwa polskiego oraz powstania listopadowego.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane