14 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Koniec z parkowaniem, gdzie popadnie w Kortowie?

OlsztynKoniec z parkowaniem, gdzie popadnie w Kortowie?
mapka kortowo ruch
Mapka zmian w ruchu drogowym

Od dziś wchodzi w życie uchwała Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, regulująca organizację ruchu drogowego na terenie Kortowa.

– Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie strefy ruchu na wszystkich drogach wewnętrznych kampusu, z wydzieleniem strefy zamieszkania obejmującej ul. Kanafojskiego oraz ul. Heweliusza z wyłączeniem odcinka od starej pętli autobusowej do skrzyżowaniaz ul. Prawocheńskiego – mówi Dariusz Raubo, zastępca kanclerza. – Przypominamy wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, że w ustanowionej strefie ruchu na wszystkich drogach wewnętrznych uniwersytetu, przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku mają zastosowanie w takim zakresie, jak na drodze publicznej.

reklama

W skrócie oznacza to koniec samowoli i regulacje prawne. Odtąd, popełniający wykrocznie, mogą zostać ukarani mandatami karnymi. W praktyce kierowcy mogą zapłacić mandat np. za nieprzepisowe parkowanie, parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych, rozmawianie przez telefon podczas jazdy czy brak zapiętych pasów bezpieczeństwa. W strefie zamieszkania m.in. nie wolno przekraczać prędkości 20 km/h, piesi mają pierwszeństwo przed pojazdami, a dodatkowo mogą korzystać z całej szerokości drogi, postój pojazdu jest dozwolony tylko w wyznaczonych i oznakowanych miejscach, nie muszą być oznakowane urządzenia i rozwiązania, które wymuszają na kierowcy powolna jazdę.

Policja może także interweniować podczas patrolu bez konieczności uzyskania zgody od władz uczelni – dodaje Dariusz Raubo. – Zachęcamy kierowców do korzystania z parkingów wskazanych na mapce, oznaczonych na planie kolorem czerwonym.

reklama

Wraz z tymi zmianami uczelnia oddała do użytku parking na byłym stadionie wojskowym. Do dyspozycji kierowcy będą mieli także parking przy ul. Heweliusza (naprzeciwko Zakładu Poligrafii), przy budynku Wydziału Bioinżynierii Zwierząt, Hali Technologicznej Wydziału Nauki o Żywności, DS 3.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia