fbpx
-0 C
Olsztyn
Thursday, 8 December, 2022
reklama

Zakończenie działań policyjnej akcji “Bezpieczny lód”

WiadomościZakończenie działań policyjnej akcji "Bezpieczny lód"

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W piątek w gminie Olsztynek nad jeziorem Jemiołowo, przeprowadzono ostatni z cyklu festynów pod nazwą „ Bezpieczny lód 2015 ”. Akcja to działania profilaktyczne o charakterze edukacyjno-rozrywkowym, które miały na celu m.in. przygotowanie dzieci, rodziców oraz opiekunów do zachowania szczególnych środków ostrożności podczas rozpoczynających się właśnie ferii zimowych w naszym województwie.

Działania „ Bezpieczny lód 2015 ” to szereg festynów o charakterze edukacyjno-rozrywkowym, skierowanych do uczniów szkół podstawowych powiatu olsztyńskiego.

Przedsięwzięcie to zostało zorganizowane wspólnie przez Komendę Miejską Policji w Olsztynie, Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, Lasy Państwowe, Nadleśnictwa Powiatu Olsztyńskiego, stowarzyszenie EKOlubię oraz gminy powiatu Olsztyńskiego.

Podczas uroczystości otwarcia trzeciej edycji działań, mieliśmy zaszczyt gościć m.in. Panią Sylwię Jaskólską – Członka Zarządu woj. warm.- maz., Pana insp. Andrzeja Góźdź – Komendanta Miejskiego Policji, Pana Zbigniewa Załuskiego – dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Olsztynie oraz Pana Marcina Kapłona – zastępcę dyrektora CEiIK w Olsztynie. Rangę festynów podniosła także obecność wójtów i burmistrzów poszczególnych gmin.

Najbardziej jednak cieszyła obecność licznie zgromadzonych dzieci, które brały czynny udział w zorganizowanych pokazach oraz konkursach. Dla dzieci przygotowane były nie lada atrakcje, ale największe wrażenie wywarł pokaz policyjnego poduszkowca. Za pomocą tego specjalistycznego pojazdu, policyjni wodniacy zaprezentowali symulację wyławiania osoby tonącej, pod którą załamał się lód.

Dzięki profesjonalnemu pokazowi ratowników medycznych, dzieciaki mogły dowiedzieć się jak we właściwy sposób udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Fantom zaś, posłużył do zademonstrowania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Mali uczestnicy festynu z ogromnym zapałem ćwiczyli praktycznie wiedzę przekazaną przez ratowników medycznych.

Kolejnym etapem szkolenia były pokazy psa służbowego. Policyjni przewodnicy zademonstrowali ekstremalną sytuację obrazującą atak agresywnego psa i właściwy sposób postępowania podczas takiego zdarzenia. Czworonóg o imieniu IDO od razu zdobył sympatię wszystkich dzieciaków.

Policjanci omówili również zasady bezpiecznego poruszania się po zmierzchu na drogach, poza obszarem zabudowanym. Dzieci zapamiętały, że noszenie odblasków może uratować nam życie.
Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyła się także prelekcja pracowników Lasów Państwowych. Leśnicy instruowali jakich zasad należy przestrzegać podczas wycieczek do lasu, by leśny spacer był bezpiecznym i niezapomnianym przeżyciem.

Dopełnieniem atrakcji zimowego festynu był pokaz policyjnych pirotechników, którzy zademonstrowali pracę robota służącego do unieszkodliwiania niebezpiecznych materiałów. Możliwość samodzielnego sterowania robotem okazała się nie lada gratką dla naszych podopiecznych.

Dzięki możliwości obejrzenia wnętrza i wyposażenia służbowych pojazdów, dzieci chociaż przez chwilę mogły poczuć się jak prawdziwi policjanci, czy strażacy.

Zwieńczeniem zimowej atrakcji był quiz, podczas którego uczniowie bezbłędnie odpowiadali na pytania podsumowujące wiedzę i umiejętności zdobyte podczas pokazów i prelekcji.

Chociaż to pora zimowa, to atmosfera festynu była gorąca. Dla dzieci organizatorzy przygotowali ciepłą grochówkę i możliwość upieczenia kiełbasek przy ognisku.

Tegoroczne działania, kolejny już raz utwierdziły organizatorów w przekonaniu o słuszności prowadzenia takiej akcji. Połączenie edukacji z zabawą i rozrywką z pewnością przełoży się na bezpieczne zimowe zabawy naszych najmłodszych.

W tegorocznej, trzeciej odsłonie „Bezpiecznego Lodu” wzięło ok. 2500 uczestników. Wszystkie dzieci otrzymały elementy odblaskowe.

W związku z rozpoczynającymi się w naszym regionie feriami olsztyńscy policjanci życzą dzieciom, by zimowe zabawy dostarczyły Wam mnóstwa radości i niezapomnianych wrażeń – spędźcie ten czas zdrowo i przede wszystkim bezpiecznie .

red

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze