Nad bezpieczeństwem podczas WOŚP czuwa w regionie około pół tysiąca policjantów. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione oraz na pozostające bez opieki kwestujące dzieci. Jak co roku, pilnują porządku na imprezach oraz asystują podczas konwojów zebranych pieniędzy.
W zbiórkę pieniędzy zaangażowanych jest wiele osób dobrej woli. Do wszystkich, a w szczególności do najmłodszych kwestujących, policjanci apelują o zachowanie rozsądku. W szczególności należy: unikać miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy, parki i skwery (zwłaszcza po zapadnięciu zmierzchu); nie chodzić samotnie, najlepiej zbierać datki w towarzystwie innych osób; w razie napadu nie starać się za wszelką cenę ratować zawartości skarbonki, pamiętając, że życie i zdrowie jest wartością nadrzędną; jeżeli już do niego dojdzie, postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących później pomóc zidentyfikować sprawcę;
jak najszybciej powiadomić Policję o popełnionym przestępstwie; jeśli napastnik ucieka – alarmować otoczenie krzykiem; w wypadku podejrzenia zaistnienia niebezpieczeństwa – nie wahać się, natychmiast powiadamiać Policję, np. dzwoniąc pod numer 997 lub 112.
Otoczmy opieką dzieci, które zbierają pieniądze do puszek i zwróćmy uwagę, czy nie dzieje się im krzywda. Najlepiej, aby dzieci kwestowały pod opieką dorosłych.
Jak do tej pory (godz. 15) na Warmii i Mazurach kwesta przebiega bez zakłóceń.
Braniewo – odprawa z wolontariuszami
Dzisiaj w sali kinowej Braniewskiego Centrum Kultury odbyła się odprawa wolontariuszy WOŚP m.in. z udziałem policjantki braniewskiej jednostki Policji. Funkcjonariuszka podkreślała, że najważniejsze jest bezpieczeństwo wolontariuszy i radziła jak unikać zagrożeń podczas zbiórki pieniędzy. Zalecano dzieciom i młodzieży zbieranie datków na głównych ulicach i miejscach oświetlonych oraz wskazywano jak reagować w sytuacjach niebezpiecznych. Przypomniano również numer alarmowy Policji-997, wybranie którego bezpośrednio łączy z oficerem dyżurnym braniewskiej jednostki Policji, i tym samym skraca czas reakcji na zdarzenie. Na zakończenie druhowie ze Sztabu WOŚP przypomnieli o zasadach obowiązujących wolontariusza Orkiestry.
W dniu grania Orkiestry nad bezpieczeństwem kwestujących czuwać będą policyjne patrole w Braniewie, Fromborku i Pieniężnie.
Mrągowo – policjanci zagrali w charytatywnym meczu
Jak co roku mrągowscy policjanci wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wczoraj z okazji 23. Finału na hali sportowej w Mrągowie odbył się charytatywny mecz piłki siatkowej. Udział w nim wzięli mrągowscy policjanci i funkcjonariusze straży pożarnej. Obie drużyny dzielnie walczyły. Drużynom kibicowali koledzy i koleżanki z pracy, ich rodziny i mieszkańcy Mrągowa. Mecz zakończył się wygraną policjantów 3 : 0. Pomimo zmęczenia drużyny zagrały dodatkowy set, jak powiedzieli na rzecz dzieci. By umilić i uatrakcyjnić kibicom czas, policjanci i strażacy rozegrali dodatkowo mecz piłki nożnej. W tych rozgrywkach zwycięstwo odnieśli funkcjonariusze straży pożarnej wygrywając z policjantami 5 : 1.
W trakcie trwania Finału WOŚP policjanci przeprowadzili odprawę dla wolontariuszy, którzy kwestują na ulicach Mrągowa. Podczas odpraw funkcjonariusze przekazali kwestującym opaski odblaskowe. Ponadto przez cały dzień policjanci czuwają nad bezproblemowym przebiegiem imprezy i bezpieczeństwem wolontariuszy. Funkcjonariusze będą reagować na wszelkie próby zakłócenia ładu i porządku, służą wolontariuszom radą i pomocą.
RED