7 C
Olsztyn
niedziela, 3 marca, 2024
reklama

Olsztyński powiat znów w gronie najlepszych

OlsztynOlsztyński powiat znów w gronie najlepszych

Nasz powiat znalazł się na czwartym miejscu w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów za rok 2014 opublikowanym przez Związek Powiatów Polskich.

reklama

Powiat ze stolicą Warmii zajął czwarte miejsce w kategorii powiatów powyżej 120 tysięcy mieszkańców. To awans aż o cztery pozycje w stosunku do ubiegłego roku. – Bardzo się cieszę, że znaleźliśmy się w czołówce najlepszych powiatów w kraju w prestiżowym rankingu Związku Powiatów Polskich – mówi Małgorzata Chyziak, starosta olsztyński. – Traktuję to jako mobilizację do dalszej, wytężonej pracy na rzecz mieszkańców powiatu.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii: powiaty do 60 tys. mieszkańców, powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców, powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców, miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Trwający cały rok konkurs opiera się na bezpłatnym i dobrowolnym uczestnictwie wszystkich powiatów i gmin.

reklama

Samorządy sklasyfikowane w rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według takich kryteriów jak działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańców, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu, rozwiązania proekologiczne, współpraca krajowa i międzynarodowa czy działania promocyjne. Najwięcej punktów powiat olsztyński otrzymał za pozyskiwanie funduszy z Unii Europejskiej, działania inwestycyjne, ekologiczne oraz za promocję, edukację, kulturę i sport.

Jak mówi Artur Duda ze Związku Powiatów Polskich: – Rywalizacja jest co roku zacięta i bardzo nas to cieszy, ponieważ chcemy, aby samorządy pokazywały, czym się zajmują i jak im to wychodzi. Powiat olsztyński rywalizuje wśród największych samorządów, a konkurencja jest tam naprawdę duża. W tej edycji udało mu się pokonać takie powiaty jak cieszyński i myślenicki, które plasują się zazwyczaj w czołówce rankingu.

Uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczaniem dyplomów odbędzie się podczas tegorocznej edycji Kongresu Regionów.

reklama

JC

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia