17 C
Olsztyn
czwartek, 18 lipca, 2024
reklama

Oddaj swój 1 procent dla regionu

OlsztynOddaj swój 1 procent dla regionu

Nas nic to nie kosztuje, ale może pomóc wielu osobom. Wciąż jednak nie wszyscy decydują się na przekazywanie 1 procenta podatku organizacjom pożytku publicznego z naszego województwa. Stąd samorządowa kampania „Wspieram region”. 

reklama

Jak wynika z danych Izby Skarbowej, kwota przekazana z tytułu tzw. 1 procenta osiągnęła prawie 15 mln zł, z tego do organizacji pożytku publicznego z regionu trafiły ponad 4 mln zł. To duża kwota, która, jak się okazuje, mogłaby się jeszcze powiększyć – z 811 tys. osób uprawnionych tylko 457 tys. zdecydowało się bowiem na przekazanie potrzebującym 1 procenta podatku dochodowego od osób fizycznych.

To oznacza, że do organizacji pożytku publicznego mogłoby wpłynąć jeszcze niemal 6 mln zł, a łączna suma “1 procenta” od podatników z regionu przekroczyłaby 20 mln zł – zauważają pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. – Kampania “Wspieram region” ma za zadanie uświadomienie ludziom, że warto przekazać “1 procent” organizacjom z województwa warmińsko-mazurskiego, ponieważ ich działania koncentrują się na potrzebach regionu i jego mieszkańców.

reklama

Pełna lista uprawnionych podmiotów z naszego województwa znajduje się na stronie internetowej wspieramregion.pl. To ponad 300 organizacji działających w najróżniejszych dziedzinach – od ochrony zdrowia, przez pomoc ubogim, po akcje kulturalne.

Urzędnicy przypominają, że 1 procent podatku można przekazać organizacjom, które prowadzą działalność pożytku publicznego na rzecz ogółu społeczności lub określonej grupy podmiotów pod warunkiem, że grupa ta jest wyodrębniona ze względu na szczególnie trudną sytuację życiową lub materialną w stosunku do społeczeństwa. Organizacje te są nadzorowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i są zobowiązane do składania merytorycznych i finansowych sprawozdań, w których określają cel, na jaki cel zostały przeznaczone przekazane im w ten sposób fundusze.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane