Absolwentka administracji na Wydziale Prawa i Administracji UWM za swą pracę magisterską, którą obroniła w lipcu 2020 r. dostała 5, a niedawno w konkursie szefa ABW otrzymała wyróżnienie.
Konkurs szefa ABW na najlepszą pracę doktorską, magisterską lub licencjacką w kontekście zagrożenia państwa działaniami wywiadowczymi, terrorystycznymi i ekonomicznymi odbył się po raz 10. Dorota Dec-Kordek napisała pracę magisterską o Andersie Breiviku – norweskim masowym mordercy, skrajnie prawicowym terroryście, który w lipcu 2011 dokonał 2 zamachów terrorystycznych. Pierwszego na siedzibę premiera Norwegii. Zabił tam 8 osób. Potem napadł na uczestników obozu młodzieżówki norweskiej Partii Pracy, w którym zastrzelił 69 osób. Promotorem pracy Doroty był dr hab. Piotr Chlebowicz, prof. UWM z Katedry Kryminologii i Kryminalistyki, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji UWM.
Dlaczego Dorota wybrała właśnie taki temat?
Zaproponował mi go prof. Chlebowicz. Z początku trochę się zastanawiałam, ale gdy rozpoznałam dokładniej temat – zgodziłam się – wspomina Dorota. Pracę magisterską przygotowywała 2 lata.
Trafiła mi się grupa młodych, zdolnych ludzi, wśród których była właśnie Dorota Dec-Kordek. Dorota wykazuje zdolności humanistyczno-analityczne i interesuje się terroryzmem. Kiedy nastał czas wyboru tematów prac magisterskich, zaproponowałem jej napisanie pracy o Andersie Breiviku. To temat ciekawy, ale trudny, wymagający wiele pracy i inwencji. Uprzedzałem ją, ale jej to nie zniechęciło. Włożyła w swoją pracę wiele wysiłku. Obficie wykorzystała wszelkie dostępne materiały w wielu językach. Pracę napisała naprawdę bardzo dobrą – wspomina prof. Chlebowicz. – Pomyślałem wtedy, że tematyka pracy Doroty dotycząca bezpieczeństwa wewnętrznego zasługuje na zainteresowanie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i tak natrafiłem na konkurs szefa ABW na najlepszą pracę doktorską, magisterską lub licencjacką. Dorota wysłała więc do ABW swą pracę i niedawno powiadomiła mnie, że dostała wyróżnienie. Bardzo się cieszę z jej wyróżnienia, bo konkurencja była naprawdę duża i bardzo silna – podkreśla dr Chlebowicz.
Skorzystałam z kilkuset źródeł – głównie publikacji w zagranicznych czasopismach naukowych, w tym norweskich. Nie znam tego języka, więc najpierw tłumaczyłam teksty na angielski, a potem na polski. Po polsku są tylko 2 książki, w tym jedna tłumaczona z norweskiego. Co myślę o Breiviku? Uważam, że był poczytalny w trakcie zamachu. To człowiek, który przez całe życie w rożnych środowiskach nie był akceptowany i ten straszny zamach wynikł z jego chęci zaistnienia, zwrócenia na siebie uwagi. Nie wynikał z jego przekonań politycznych. On sobie podłoże polityczne po prostu wybrał – uważa Dorota.
Obecnie Dorota pracuje w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie w komórce karno-skarbowej. Nie traktuje tej pracy jako docelowej i zastanawia się nad dalszą drogą życiową. Pracę magisterską wysłała również na konkurs im. Jana Józefa Lipskiego. Jej fragmenty mają być drukowane w „Przeglądzie Bezpieczeństwa Wewnętrznego”.
Źródło: UWM
Kto jest szefem abw