fbpx
19 C
Olsztyn
poniedziałek, 10 maja, 2021
reklama

Absolwentka administracji na UWM z nagrodą szefa ABW

reklama

Absolwentka administracji na Wydziale Prawa i Administracji UWM za swą pracę magisterską, którą obroniła w lipcu 2020 r. dostała 5, a niedawno w konkursie szefa ABW otrzymała wyróżnienie.

Konkurs szefa ABW na najlepszą pracę doktorską, magisterską lub licencjacką w kontekście zagrożenia państwa działaniami wywiadowczymi, terrorystycznymi i ekonomicznymi odbył się po raz 10. Dorota Dec-Kordek napisała pracę magisterską o Andersie Breiviku – norweskim masowym mordercy, skrajnie prawicowym terroryście, który w lipcu 2011 dokonał 2 zamachów terrorystycznych. Pierwszego na siedzibę premiera Norwegii. Zabił tam 8 osób. Potem napadł na uczestników obozu młodzieżówki norweskiej Partii Pracy, w którym zastrzelił 69 osób. Promotorem pracy Doroty był dr hab. Piotr Chlebowicz, prof. UWM z Katedry Kryminologii i Kryminalistyki, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji UWM.

Dlaczego Dorota wybrała właśnie taki temat?

reklama

Zaproponował mi go prof. Chlebowicz. Z początku trochę się zastanawiałam, ale gdy rozpoznałam dokładniej temat – zgodziłam się – wspomina Dorota. Pracę magisterską przygotowywała 2 lata.

Trafiła mi się grupa młodych, zdolnych ludzi, wśród których była właśnie Dorota Dec-Kordek. Dorota wykazuje zdolności humanistyczno-analityczne i interesuje się terroryzmem. Kiedy nastał czas wyboru tematów prac magisterskich, zaproponowałem jej napisanie pracy o Andersie Breiviku. To temat ciekawy, ale trudny, wymagający wiele pracy i inwencji. Uprzedzałem ją, ale jej to nie zniechęciło. Włożyła w swoją pracę wiele wysiłku. Obficie wykorzystała wszelkie dostępne materiały w wielu językach. Pracę napisała naprawdę bardzo dobrą – wspomina prof. Chlebowicz. – Pomyślałem wtedy, że tematyka pracy Doroty dotycząca bezpieczeństwa wewnętrznego zasługuje na zainteresowanie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i tak natrafiłem na konkurs szefa ABW na najlepszą pracę doktorską, magisterską lub licencjacką. Dorota wysłała więc do ABW swą pracę i niedawno powiadomiła mnie, że dostała wyróżnienie. Bardzo się cieszę z jej wyróżnienia, bo konkurencja była naprawdę duża i bardzo silna – podkreśla dr Chlebowicz.

Skorzystałam z kilkuset źródeł – głównie publikacji w zagranicznych czasopismach naukowych, w tym norweskich. Nie znam tego języka, więc najpierw tłumaczyłam teksty na angielski, a potem na polski. Po polsku są tylko 2 książki, w tym jedna tłumaczona z norweskiego. Co myślę o Breiviku? Uważam, że był poczytalny w trakcie zamachu. To człowiek, który przez całe życie w rożnych środowiskach nie był akceptowany i ten straszny zamach wynikł z jego chęci zaistnienia, zwrócenia na siebie uwagi. Nie wynikał z jego przekonań politycznych. On sobie podłoże polityczne po prostu wybrał – uważa Dorota.

Obecnie Dorota pracuje w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie w komórce karno-skarbowej. Nie traktuje tej pracy jako docelowej i zastanawia się nad dalszą drogą życiową. Pracę magisterską wysłała również na konkurs im. Jana Józefa Lipskiego. Jej fragmenty mają być drukowane w „Przeglądzie Bezpieczeństwa Wewnętrznego”.

Źródło: UWM

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Andrzej

Kto jest szefem abw