0
-12.5 C
Olsztyn
sobota, 31 stycznia, 2026
reklama

Nowe serwisy na TKO: Sport | Nekrologi

Rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19 w Olsztynie

WiadomościRozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19 w Olsztynie

W szpitalu w Ostródzie ruszyły w niedzielę szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwszą zaszczepioną przedstawicielką służby zdrowia w woj. warmińsko-mazurskim została pielęgniarka oddziałowa Danuta Żurawska.

reklama

Szczepienia w regionie rozpoczęły się po godz. 16 w ostródzkim szpitalu, gdzie jako pierwsza dawkę szczepionki przyjęła pielęgniarka oddziałowa z oddziału dziecięcego Danuta Żurawska.

„Zaszczepiłam się, bo uważam, że szczepienia ratują życie. Daję przykład po to, żeby jak najwięcej osób się zaszczepiło. Sama od wielu lat zajmuję się szczepieniem dzieci i widzę, że odsetek tych chorób spada” – powiedziała Żurawska po przyjęciu szczepionki.

reklama

Jak dodała, wykonanie szczepionki przeciwko COVID-19 było bezbolesne, a ona czuje się dobrze i nie ma żadnych negatywnych objawów.

Poza nią w tym samym dniu zostało zaszczepionych ponad 20 osób z personelu placówki, w tym ordynator oddziału zakaźnego i jednocześnie wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych Piotr Kocbach.

Jak powiedział podczas briefingu w Ostródzie wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, nieprzypadkowo szczepienia pracowników ochrony zdrowia rozpoczęto od tego szpitala, ponieważ – jak ocenił – jest to najbardziej zaangażowany w walce z koronawirusem szpital w regionie.

Wojewoda zapowiedział, że od niedzieli trwać będzie akcja informacyjna o szczepieniach, która ma dotrzeć do każdej gminy i sołectwa. „Dzisiaj zaczynamy etap zerowy, ale w dalszej perspektywie chcemy, żeby jak największa liczba mieszkańców naszego regionu przyjęła szczepionki” – powiedział.

Ostródzki szpital – jak przekazał prezes Jacek Dudzin – otrzymał w niedzielę rano 75 dawek szczepionki, kolejnych 150 ma być dostarczone w poniedziałek. Chęć zaszczepienia się zadeklarowało dotychczas przeszło 70 proc. personelu. „Niech ta ilość będzie wyznacznikiem, dla wszystkich tych, którzy sceptycznie podchodzą do szczepień” – dodał prezes szpitala.

W niedzielę po południu rozpoczęły się również szczepienia w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, który otrzymał 300 dawek szczepionki. Tutaj pierwszą osobą zaszczepioną była dyrektor Krystyna Piskorz-Ogórek.

„Chcemy pokazać, że nie tylko zachęcamy do szczepienia, ale również dajemy przykład” – podkreśliła.

W tym dniu zostanie zaszczepionych w placówce około stu lekarzy i pielęgniarek oddziałów zabiegowych, oddziału chorób zakaźnych dla dzieci, personelu poradni medycyny rodzinnej i apteki szpitalnej. Po tyle samo osób przyjmie dawki szczepionki w poniedziałek i wtorek. Pracowników szpitala szczepią dwa zespoły złożone z lekarza kwalifikującego i pielęgniarki.

Na Warmii i Mazurach akcję szczepień wśród swojego personelu medycznego prowadzą też szpitale wojewódzki i miejski w Elblągu. Po szczepieniu każdy pacjent otrzymuje potwierdzenie jego wykonania.

W niedzielę do 72 tzw. szpitali węzłowych w Polsce dotarły pierwsze partie szczepionek przeciwko COVID-19 i rozpoczął się proces szczepień.

Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

Przeczytaj także

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Włącz powiadomienia e-mail
Wyślij maila o
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Maksymalizacja inwestycji w fotowoltaikę: jak przestać tracić pieniądze na sieci

Jedynym sposobem, aby zatrzymać ten finansowy przeciek, jest przestać eksportować cenną energię i zacząć ją przechowywać.

Jakie zalety mają opakowania termoformowane?

Formowanie materiału pod wpływem ciepła, pozwala na tworzenie opakowań o różnych kształtach, rozmiarach i funkcjonalnościach

Kreatywny luty w Olsztynie. Seria niezwykłych bezpłatnych szkoleń

Sprawdź, jak bezpłatnie zdobyć nowe umiejętności w Szkole Pascal!

Dodatkowa praca w Olsztynie przy rozładunkach w największej sieci restauracji w Polsce

Szukasz dodatkowej pracy w Olsztynie? Trwa rekrutacja do rozładunków dostaw. Praca z elastycznym grafikiem.

Smartfony z najszybszym ładowaniem dostępne teraz

Dowiedz się, co sprawia, że dzisiejsze smartfony ładują się w kilka minut - oraz które funkcje naprawdę mają znaczenie dla szybkości i bezpieczeństwa.

Busy do Hamburga – jak przygotować się do wyjazdu?

Jak dobrze zaplanować podróż i uniknąć niepotrzebnego stresu?

Najpopularniejsi influencerzy w Polsce w 2026

Przedstawiamy ludzi, których materiały zdobyły miliony wyświetleń.

Bracia Kacperczyk wracają na Plażę Kortowską. Line-up Kortowiady 2026 nabiera kształtów

Ich najnowsza płyta, Wszyscy jesteśmy Kacperczyk, ukazała się w październiku 2025 roku i spotkała się z bardzo dobrym odbiorem słuchaczy.

Dźwiganie kartonów i dopłaty za kilogramy? Z sharry przewieziesz swój dobytek tanio i bez wysiłku

Planujesz dłuższy wyjazd? Na sharry znajdziesz busy z dużym limitem bagażu. Zabierz walizki, narzędzia i paczki bez dopłat lotniskowych. Rezerwuj door-to-door!

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Czy pożyczki pozabankowe mogą obniżać zdolność kredytową?

Garaże drewnopodobne – najważniejsze informacje

Garaże drewnopodobne jako nowoczesna alternatywa dla garaży blaszanych?
reklama
reklama