W szpitalu w Ostródzie ruszyły w niedzielę szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwszą zaszczepioną przedstawicielką służby zdrowia w woj. warmińsko-mazurskim została pielęgniarka oddziałowa Danuta Żurawska.
Szczepienia w regionie rozpoczęły się po godz. 16 w ostródzkim szpitalu, gdzie jako pierwsza dawkę szczepionki przyjęła pielęgniarka oddziałowa z oddziału dziecięcego Danuta Żurawska.
“Zaszczepiłam się, bo uważam, że szczepienia ratują życie. Daję przykład po to, żeby jak najwięcej osób się zaszczepiło. Sama od wielu lat zajmuję się szczepieniem dzieci i widzę, że odsetek tych chorób spada” – powiedziała Żurawska po przyjęciu szczepionki.
Jak dodała, wykonanie szczepionki przeciwko COVID-19 było bezbolesne, a ona czuje się dobrze i nie ma żadnych negatywnych objawów.
Poza nią w tym samym dniu zostało zaszczepionych ponad 20 osób z personelu placówki, w tym ordynator oddziału zakaźnego i jednocześnie wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych Piotr Kocbach.
Jak powiedział podczas briefingu w Ostródzie wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, nieprzypadkowo szczepienia pracowników ochrony zdrowia rozpoczęto od tego szpitala, ponieważ – jak ocenił – jest to najbardziej zaangażowany w walce z koronawirusem szpital w regionie.
Wojewoda zapowiedział, że od niedzieli trwać będzie akcja informacyjna o szczepieniach, która ma dotrzeć do każdej gminy i sołectwa. “Dzisiaj zaczynamy etap zerowy, ale w dalszej perspektywie chcemy, żeby jak największa liczba mieszkańców naszego regionu przyjęła szczepionki” – powiedział.
Ostródzki szpital – jak przekazał prezes Jacek Dudzin – otrzymał w niedzielę rano 75 dawek szczepionki, kolejnych 150 ma być dostarczone w poniedziałek. Chęć zaszczepienia się zadeklarowało dotychczas przeszło 70 proc. personelu. “Niech ta ilość będzie wyznacznikiem, dla wszystkich tych, którzy sceptycznie podchodzą do szczepień” – dodał prezes szpitala.
W niedzielę po południu rozpoczęły się również szczepienia w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, który otrzymał 300 dawek szczepionki. Tutaj pierwszą osobą zaszczepioną była dyrektor Krystyna Piskorz-Ogórek.
“Chcemy pokazać, że nie tylko zachęcamy do szczepienia, ale również dajemy przykład” – podkreśliła.
W tym dniu zostanie zaszczepionych w placówce około stu lekarzy i pielęgniarek oddziałów zabiegowych, oddziału chorób zakaźnych dla dzieci, personelu poradni medycyny rodzinnej i apteki szpitalnej. Po tyle samo osób przyjmie dawki szczepionki w poniedziałek i wtorek. Pracowników szpitala szczepią dwa zespoły złożone z lekarza kwalifikującego i pielęgniarki.
Na Warmii i Mazurach akcję szczepień wśród swojego personelu medycznego prowadzą też szpitale wojewódzki i miejski w Elblągu. Po szczepieniu każdy pacjent otrzymuje potwierdzenie jego wykonania.
W niedzielę do 72 tzw. szpitali węzłowych w Polsce dotarły pierwsze partie szczepionek przeciwko COVID-19 i rozpoczął się proces szczepień.
Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.