fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

czwartek, 4 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19 w Olsztynie

Wiadomości Rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19 w Olsztynie

W szpitalu w Ostródzie ruszyły w niedzielę szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwszą zaszczepioną przedstawicielką służby zdrowia w woj. warmińsko-mazurskim została pielęgniarka oddziałowa Danuta Żurawska.

Szczepienia w regionie rozpoczęły się po godz. 16 w ostródzkim szpitalu, gdzie jako pierwsza dawkę szczepionki przyjęła pielęgniarka oddziałowa z oddziału dziecięcego Danuta Żurawska.

„Zaszczepiłam się, bo uważam, że szczepienia ratują życie. Daję przykład po to, żeby jak najwięcej osób się zaszczepiło. Sama od wielu lat zajmuję się szczepieniem dzieci i widzę, że odsetek tych chorób spada” – powiedziała Żurawska po przyjęciu szczepionki.

Jak dodała, wykonanie szczepionki przeciwko COVID-19 było bezbolesne, a ona czuje się dobrze i nie ma żadnych negatywnych objawów.

Poza nią w tym samym dniu zostało zaszczepionych ponad 20 osób z personelu placówki, w tym ordynator oddziału zakaźnego i jednocześnie wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych Piotr Kocbach.

Jak powiedział podczas briefingu w Ostródzie wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, nieprzypadkowo szczepienia pracowników ochrony zdrowia rozpoczęto od tego szpitala, ponieważ – jak ocenił – jest to najbardziej zaangażowany w walce z koronawirusem szpital w regionie.

Wojewoda zapowiedział, że od niedzieli trwać będzie akcja informacyjna o szczepieniach, która ma dotrzeć do każdej gminy i sołectwa. „Dzisiaj zaczynamy etap zerowy, ale w dalszej perspektywie chcemy, żeby jak największa liczba mieszkańców naszego regionu przyjęła szczepionki” – powiedział.

Ostródzki szpital – jak przekazał prezes Jacek Dudzin – otrzymał w niedzielę rano 75 dawek szczepionki, kolejnych 150 ma być dostarczone w poniedziałek. Chęć zaszczepienia się zadeklarowało dotychczas przeszło 70 proc. personelu. „Niech ta ilość będzie wyznacznikiem, dla wszystkich tych, którzy sceptycznie podchodzą do szczepień” – dodał prezes szpitala.

W niedzielę po południu rozpoczęły się również szczepienia w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, który otrzymał 300 dawek szczepionki. Tutaj pierwszą osobą zaszczepioną była dyrektor Krystyna Piskorz-Ogórek.

„Chcemy pokazać, że nie tylko zachęcamy do szczepienia, ale również dajemy przykład” – podkreśliła.

W tym dniu zostanie zaszczepionych w placówce około stu lekarzy i pielęgniarek oddziałów zabiegowych, oddziału chorób zakaźnych dla dzieci, personelu poradni medycyny rodzinnej i apteki szpitalnej. Po tyle samo osób przyjmie dawki szczepionki w poniedziałek i wtorek. Pracowników szpitala szczepią dwa zespoły złożone z lekarza kwalifikującego i pielęgniarki.

Na Warmii i Mazurach akcję szczepień wśród swojego personelu medycznego prowadzą też szpitale wojewódzki i miejski w Elblągu. Po szczepieniu każdy pacjent otrzymuje potwierdzenie jego wykonania.

W niedzielę do 72 tzw. szpitali węzłowych w Polsce dotarły pierwsze partie szczepionek przeciwko COVID-19 i rozpoczął się proces szczepień.

Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x