Maturzystów i 8-klasistów czekają zmiany w egzaminach, które mają być lepiej przystosowane do aktualnych warunków nauczania.
W 2021 roku egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Opracowana została propozycja wymagań egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, która będzie teraz poddana publicznej dyskusji. Zmianie powinny ulec również arkusze egzaminacyjne. Do końca grudnia będą gotowe przepisy, a także aneksy do informatorów, dzięki którym można spokojnie przygotować się do egzaminów.
Prekonsutacje wymagań egzaminacyjnych – 20-27 listopada br.
Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało propozycje wymagań egzaminacyjnych dotyczących egzaminu maturalnego oraz egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021.
Na merytoryczne uwagi i opinie w dotyczące tej propozycji czekają do 27 listopada br. Można przesyłać je na adres mailowy: prekonsultacje@men.gov.pl
Wszystkie przesłane opinie zostaną przekazane zespołom, które w kolejnym etapie prac dokonają analizy propozycji i zmodyfikują projekt.
Osoby przekazujące uwagi proszone są o zapoznanie się z klauzulą RODO.
Zmiany w egzaminach w roku szkolnym 2020/2021
Prekonsultacje to efekt zmiany w egzaminach ósmoklasisty i maturalnym, które w roku szkolnym 2020/2021 zostaną wyjątkowo przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Informację w tej sprawie ogłosił wczoraj, 19 listopada br. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej.
Wymagania egzaminacyjne zostaną ogłoszone w grudniu br. w formie rozporządzenia.
Również w grudniu rozpoczną się szkolenia dla doradców metodycznych i nauczycieli, organizowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Dodatkowo dyrektor CKE opublikuje aneksy do informatorów, zawierające m.in. opisy zmian w formułach arkuszy, zmodyfikowane zakresy struktur gramatycznych dotyczące egzaminów z języków obcych nowożytnych oraz listy lektur do egzaminów z języków mniejszości narodowych, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego.
W trakcie konferencji, omówiono również temat dofinansowania na zakup sprzętu dla nauczycieli. Każdy nauczyciel, który pracuje w trybie zdalnym, może ubiegać się o dodatek. Pod uwagę będą brane zakupy zrobione od 1 września do 7 grudnia 2020 roku. Wnioski będą weryfikowane do 11 grudnia, a do 31 grudnia zostaną wypłacone dodatki.
500 zł na dofinansowanie sprzętu do kształcenia na odległość to odpowiedź na oczekiwania kadry pedagogicznej. Dzięki wsparciu nauczyciele będą mogli uzyskać refundację wydatków związanych z nauką zdalną na zakup takich akcesoriów jak m.in. kamery internetowej, mikrofonu, urządzenia wielofunkcyjnego, zestawu słuchawkowego, tabletu graficznego czy mobilnego internetu.
Źródło: gov