-2 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Pierwszy odcinek 420-kilometrowej trasy rowerowej w województwie już za 10 miesięcy

BartoszycePierwszy odcinek 420-kilometrowej trasy rowerowej w województwie już za 10 miesięcy

Marszałek województwa Jacek Protas podpisał pierwszą umowę na budowę jednego odcinka drogi rowerowej, która będzie przebiegać przez nasze województwo. Kontrakt dotyczy 27 km odcinka w powiecie węgorzewskim. Wykonawcą będzie firma z Bartoszyc.

– To będzie inwestycja, która ożywi region i odkryje dla turystów i mieszkańców tereny rzadko odwiedzane w naszym regionie – tłumaczył marszałek. – Część trasy będzie przebiegać m.in. przez nasypy kolejowe i konieczna będzie budowa kładki przez rzekę Węgorapę. Na trasie powstaną też wiaty wypoczynkowe.

Inwestycja wykonana przez bartoszycką firmę pochłonie 6,8 mln złotych a cały szlak rowerowy w naszym województwie będzie kosztować około 81 mln złotych. Trasa w województwie warmińsko-mazurskim będzie biec przez powiaty: elbląski, braniewski, bartoszycki, kętrzyński, węgorzewski oraz gołdapski. Odcinek, który zostanie wybudowany przez firmę z Bartoszyc ma być skończony w ciągu 10 miesięcy. Cała trasa w województwie do końca III kwartału 2015 roku.

„Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” to pięć projektów regionalnych, które utworzą spójną trasę rowerową biegnącą przez pięć województw: lubelskie (ok. 350 km), podkarpackie (ok. 430 km), podlaskie (ok. 590 km), świętokrzyskie (ok. 190 km) i warmińsko-mazurskie. Trasa będzie przeprowadzona przez atrakcyjne obszary, m.in. miejsca cenne przyrodniczo, zabytki, ważne węzły komunikacyjne, przesiadkowe. W projekcie zaplanowano modernizację już istniejących tras rowerowych, budowę nowych, wykorzystanie istniejących dróg o niewielkim natężeniu ruchu, utworzenie sieci miejsc postojowych i odpowiednie oznakowanie całego szlaku.

Trasa Rowerowa

Przebieg tras w poszczególnych województwach

Lubelskie: od granicy z województwem podlaskim (gmina Konstantynów – przeprawa przez Bug w miejscowości Gnojno) przez miejscowości Terespol, Sławatycze, Włodowa, Wola Uhruska, Chełm, Krasnystaw, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Józefów do granicy z woj. podkarpackim w miejscowości Maziły (gmina Susiec).

Podkarpackie: od granicy z województwem lubelskim w miejscowości Podlesina (gmina Narol) przez Horyniec Zdrój, Przemyśl, Dynów, Rzeszów, Łańcut, Leżajsk, Ulanów do granicy z województwem świętokrzyskim w miejscowości Trześń (gmina Gorzyce).

Podlaskie: od granicy z województwem warmińsko-mazurskim w miejscowości Gromadczyzna (gmina Wiżajny) przez Suwałki, Wigierski Park Narodowy, Augustów, Biebrzański Park Narodowy, Goniądz, Tykocin, Narwiański Park Narodowy, Białystok, Supraśl, Siemianówkę, Białowieski Park Narodowy, Hajnówkę, Mielnik do granicy z woj. lubelskim w miejscowości Niemirów.

Świętokrzyskie: od granicy z województwem podkarpackim w Sandomierzu przez Klimontów, Iwaniska, Raków, Kielce do Sielpi Wielkiej (gmina Końskie).

Warmińsko-mazurskie: od granicy z województwem pomorskim (gmina Elbląg – przeprawa promowa przez Nogat w miejscowości Kępiny Wielkie) przez Elbląg, Braniewo, Pieniężno, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Węgorzewo, Gołdap do granicy z województwem podlaskim w miejscowości Żerdziany (gmina Dubeninki).

Od głównej trasy odchodzą „odnogi” – to łączniki i pętle, które prowadzą do miejsc atrakcyjnych turystycznie i węzłów komunikacyjnych. Zaplanowane zostały tam, gdzie nie było możliwości poprowadzenia trasy głównej: łącznik do PKP Korsze, pętla do Augustowa, łącznik do Łomży, pętla do Białowieży, łącznik do PKP Rzeszów, łącznik do PKP Kielce.

rak

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane