Marszałek województwa Jacek Protas podpisał pierwszą umowę na budowę jednego odcinka drogi rowerowej, która będzie przebiegać przez nasze województwo. Kontrakt dotyczy 27 km odcinka w powiecie węgorzewskim. Wykonawcą będzie firma z Bartoszyc.
– To będzie inwestycja, która ożywi region i odkryje dla turystów i mieszkańców tereny rzadko odwiedzane w naszym regionie – tłumaczył marszałek. – Część trasy będzie przebiegać m.in. przez nasypy kolejowe i konieczna będzie budowa kładki przez rzekę Węgorapę. Na trasie powstaną też wiaty wypoczynkowe.
Inwestycja wykonana przez bartoszycką firmę pochłonie 6,8 mln złotych a cały szlak rowerowy w naszym województwie będzie kosztować około 81 mln złotych. Trasa w województwie warmińsko-mazurskim będzie biec przez powiaty: elbląski, braniewski, bartoszycki, kętrzyński, węgorzewski oraz gołdapski. Odcinek, który zostanie wybudowany przez firmę z Bartoszyc ma być skończony w ciągu 10 miesięcy. Cała trasa w województwie do końca III kwartału 2015 roku.
„Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” to pięć projektów regionalnych, które utworzą spójną trasę rowerową biegnącą przez pięć województw: lubelskie (ok. 350 km), podkarpackie (ok. 430 km), podlaskie (ok. 590 km), świętokrzyskie (ok. 190 km) i warmińsko-mazurskie. Trasa będzie przeprowadzona przez atrakcyjne obszary, m.in. miejsca cenne przyrodniczo, zabytki, ważne węzły komunikacyjne, przesiadkowe. W projekcie zaplanowano modernizację już istniejących tras rowerowych, budowę nowych, wykorzystanie istniejących dróg o niewielkim natężeniu ruchu, utworzenie sieci miejsc postojowych i odpowiednie oznakowanie całego szlaku.
Przebieg tras w poszczególnych województwach
Lubelskie: od granicy z województwem podlaskim (gmina Konstantynów – przeprawa przez Bug w miejscowości Gnojno) przez miejscowości Terespol, Sławatycze, Włodowa, Wola Uhruska, Chełm, Krasnystaw, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Józefów do granicy z woj. podkarpackim w miejscowości Maziły (gmina Susiec).
Podkarpackie: od granicy z województwem lubelskim w miejscowości Podlesina (gmina Narol) przez Horyniec Zdrój, Przemyśl, Dynów, Rzeszów, Łańcut, Leżajsk, Ulanów do granicy z województwem świętokrzyskim w miejscowości Trześń (gmina Gorzyce).
Podlaskie: od granicy z województwem warmińsko-mazurskim w miejscowości Gromadczyzna (gmina Wiżajny) przez Suwałki, Wigierski Park Narodowy, Augustów, Biebrzański Park Narodowy, Goniądz, Tykocin, Narwiański Park Narodowy, Białystok, Supraśl, Siemianówkę, Białowieski Park Narodowy, Hajnówkę, Mielnik do granicy z woj. lubelskim w miejscowości Niemirów.
Świętokrzyskie: od granicy z województwem podkarpackim w Sandomierzu przez Klimontów, Iwaniska, Raków, Kielce do Sielpi Wielkiej (gmina Końskie).
Warmińsko-mazurskie: od granicy z województwem pomorskim (gmina Elbląg – przeprawa promowa przez Nogat w miejscowości Kępiny Wielkie) przez Elbląg, Braniewo, Pieniężno, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Węgorzewo, Gołdap do granicy z województwem podlaskim w miejscowości Żerdziany (gmina Dubeninki).
Od głównej trasy odchodzą „odnogi” – to łączniki i pętle, które prowadzą do miejsc atrakcyjnych turystycznie i węzłów komunikacyjnych. Zaplanowane zostały tam, gdzie nie było możliwości poprowadzenia trasy głównej: łącznik do PKP Korsze, pętla do Augustowa, łącznik do Łomży, pętla do Białowieży, łącznik do PKP Rzeszów, łącznik do PKP Kielce.
rak