4 C
Olsztyn
poniedziałek, 18 listopada, 2024
reklama

Hodowcy otrzymają fladry do odstraszania wilków

WiadomościHodowcy otrzymają fladry do odstraszania wilków

Ponad 26 tys. metrów bieżących fladr, czyli sznurów z jaskrawymi wstążkami do odstraszania wilków, otrzymają do końca sierpnia hodowcy zwierząt gospodarskich z woj. warmińsko-mazurskiego – zapowiedziała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie (RDOŚ).

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prasowa olsztyńskiej RDOŚ Justyna Januszewicz, wybrano już wykonawcę, który ma dostarczyć 26,7 tys. mb fladr hodowcom owiec, bydła i koni w powiatach gołdapskim, węgorzewskim, braniewskim i olsztyńskim. Właściciele stad otrzymają te materiały bezpłatnie.

Przedsięwzięcie jest finansowane z programu realizowanego przez olsztyńską RDOŚ oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w celu zminimalizowania szkód wyrządzanych przez bobry i wilki w regionie. Na takie działania do 2021 r. przeznaczono w sumie ponad 1,7 mln zł.

Aby ograniczyć szkody spowodowane przez zwierzęta chronione, RDOŚ – poza fladrami – przekazuje rolnikom m.in. metalową siatkę i słupki do wykonania ogrodzeń oraz tzw. elektryczne pastuchy. Hodowcy owiec dostają też szczenięta psów stróżujących rasy polski owczarek podhalański.

W tym roku na Warmii i Mazurach odnotowano już 57 zgłoszeń o atakach wilków na zwierzęta hodowlane. W całym ubiegłym roku do RDOŚ zgłoszono 102 szkody wyrządzone w regionie przez te drapieżniki, tj. o 30 mniej niż w 2018 r. W ocenie RDOŚ, taki spadek liczby szkód może być efektem zastosowania przez rolników przekazanych w ramach projektu zabezpieczeń pastwisk oraz psów stróżujących, a także wzrostu świadomości hodowców – m.in. o potrzebie zaganiania stad na noc do zamkniętych pomieszczeń.

Odszkodowania wypłacano za zagryzione przez wilki sztuki bydła, owiec, kóz, a także hodowlanych danieli, jeleni i muflonów.

Jak szacują służby ochrony środowiska, w lasach Warmii i Mazur żyje ok. 140 wilków – głównie w Puszczach Rominckiej, Boreckiej, Piskiej i Napiwodzko-Ramuckiej oraz Lasach Skaliskich i na Wysoczyźnie Elbląskiej.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane