fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

środa, 3 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Hodowcy otrzymają fladry do odstraszania wilków

Wiadomości Hodowcy otrzymają fladry do odstraszania wilków

Ponad 26 tys. metrów bieżących fladr, czyli sznurów z jaskrawymi wstążkami do odstraszania wilków, otrzymają do końca sierpnia hodowcy zwierząt gospodarskich z woj. warmińsko-mazurskiego – zapowiedziała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie (RDOŚ).

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prasowa olsztyńskiej RDOŚ Justyna Januszewicz, wybrano już wykonawcę, który ma dostarczyć 26,7 tys. mb fladr hodowcom owiec, bydła i koni w powiatach gołdapskim, węgorzewskim, braniewskim i olsztyńskim. Właściciele stad otrzymają te materiały bezpłatnie.

Przedsięwzięcie jest finansowane z programu realizowanego przez olsztyńską RDOŚ oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w celu zminimalizowania szkód wyrządzanych przez bobry i wilki w regionie. Na takie działania do 2021 r. przeznaczono w sumie ponad 1,7 mln zł.

Aby ograniczyć szkody spowodowane przez zwierzęta chronione, RDOŚ – poza fladrami – przekazuje rolnikom m.in. metalową siatkę i słupki do wykonania ogrodzeń oraz tzw. elektryczne pastuchy. Hodowcy owiec dostają też szczenięta psów stróżujących rasy polski owczarek podhalański.

W tym roku na Warmii i Mazurach odnotowano już 57 zgłoszeń o atakach wilków na zwierzęta hodowlane. W całym ubiegłym roku do RDOŚ zgłoszono 102 szkody wyrządzone w regionie przez te drapieżniki, tj. o 30 mniej niż w 2018 r. W ocenie RDOŚ, taki spadek liczby szkód może być efektem zastosowania przez rolników przekazanych w ramach projektu zabezpieczeń pastwisk oraz psów stróżujących, a także wzrostu świadomości hodowców – m.in. o potrzebie zaganiania stad na noc do zamkniętych pomieszczeń.

Odszkodowania wypłacano za zagryzione przez wilki sztuki bydła, owiec, kóz, a także hodowlanych danieli, jeleni i muflonów.

Jak szacują służby ochrony środowiska, w lasach Warmii i Mazur żyje ok. 140 wilków – głównie w Puszczach Rominckiej, Boreckiej, Piskiej i Napiwodzko-Ramuckiej oraz Lasach Skaliskich i na Wysoczyźnie Elbląskiej.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x