2 C
Olsztyn
środa, 27 listopada, 2024
reklama

Od początku pandemii 167 policjantów zarażonych koronawirusem; 78 wyzdrowiało

WiadomościOd początku pandemii 167 policjantów zarażonych koronawirusem; 78 wyzdrowiało

Od początku działań zwalczających pandemię 167 policjantów, którzy na co dzień z wielkim poświeceniem i poczuciem obowiązku wykonują swoje zadania, zostało zarażonych koronawirusem, 78 już wyzdrowiało – poinformował w sobotę  rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Jak poinformował Ciarka, od początku epidemii koronawirusa, ponad 2700 funkcjonariuszy przebywało na kwarantannie. „Obecnie na kwarantannie jest 314 policjantów” – wyjaśnił. W tym kontekście rzecznik KGP zaapelował o to, aby nie oszukiwać policjantów, którzy wykonując swoją służbę dbają o zdrowie nas wszystkich. „To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki. Pamiętajmy o tym” – podkreślił Ciarka. Jak dodał, policjanci liczą na wzajemne zrozumienie.

Rzecznik KGP wyliczył, że od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce, policjanci już ponad 5,2 mln razy sprawdzali osoby, które zostały skierowane na kwarantannę. „Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 94 tys. (94637) osób poddanych kwarantannie i w ok. 284 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych” – wskazał. Jak dodał, w 18 przypadkach zwrócono się do policjantów z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci.

Jak poinformował Ciarka, aby zapewnić bezpieczeństwo i porządek publiczny, a także powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa między ludźmi, codziennie do działań prewencyjnych angażowanych jest ok. 21-23 tys. funkcjonariuszy – są to głównie policjanci wspierani przez funkcjonariuszy Straży Miejskich oraz żołnierzy, przeważnie z Żandarmerii Wojskowej i WOT. „Tym służbom dziękujemy za wsparcie i pomoc” – podkreślił.

Przypomniał także, że policja nieustannie apeluje o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń oraz informuje i przekazuje komunikaty, również przy pomocy urządzeń nagłaśniających. „Zwracamy uwagę na odstępy między osobami, obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zakaz grupowania się” – podkreślił.

„Rozdając maseczki informowaliśmy obywateli o obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Zdecydowana większość z nas pamięta o tym. Nie ma już chyba osób, które o tym obowiązku nie wiedziałyby” – ocenił.

Apelował też o stosowanie się do obowiązujących zasad. „Wiele razy udowadnialiśmy, że potrafimy być solidarni i odpowiedzialni. Teraz ta wzajemna dyscyplina i odpowiedzialność jest tym ważniejsza, że nikt z nas nie wie, czy jest nosicielem, a co za tym idzie może zarażać inne osoby” – zaznaczył.

Podkreślił także, że policjanci nie chcą mieć powodów do karania, dlatego w pierwszej kolejności edukują. „Ale nieodpowiedzialne osoby, które często z premedytacją ignorują przepisy, muszą liczyć się z konsekwencjami” – zastrzegł.

Przypomniał jednocześnie, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Inspektor Sanitarny może wymierzyć karę pieniężna w wysokości od 5 do 30 tys. Złotych i zaapelował o rozsądek i odpowiedzialność.

Ciarka poinformował także, że funkcjonariusze skontrolowali prawie 194 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej, w tym ponad 3200 ostatniej doby. „Należy pochwalić kierowców autobusów komunikacji miejskiej i motorniczych za skuteczne egzekwowanie przepisów, gdyż tylko sporadycznie stwierdzamy uchybienia” – powiedział.

Zaznaczył, że również na ulicach jest generalnie spokojnie i widać także, że zdecydowana większość z nas zakrywa usta i nos.

„Polacy w zdecydowanej większości stosują się do obowiązujących ograniczeń, odpowiedzialnie i na ogół zdyscyplinowanie podchodzimy do zasad zdrowego życia w obecnej chwili. Dzięki temu krzywa przyrostu zachorowań nie jest tak duża” – zaznaczył.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane