-1 C
Olsztyn
niedziela, 24 listopada, 2024
reklama

Apel Pamięci w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej

OlsztynApel Pamięci w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej na pl. Solidarności w Olsztynie odczytano Apel Pamięci i złożono kwiaty pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny. Wszyscy, którzy wówczas zginęli, byli państwowcami myślącymi o dobru Polski – mówili uczestnicy uroczystości.

W środę rano przedstawiciele władz miejskich Olsztyna zapalili 96 zniczy na rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. W południe na pl. Solidarności odbyły się główne rocznicowe obchody, podczas których odczytano Apel Pamięci i złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wszystkich tych, którzy poświęcili życie lub zdrowie dla idei wolnej i niepodległej Polski.

Uroczystości zorganizował Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Akademicki Klub Obywatelski w Olsztynie, pod patronatem wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz województwa, regionalnego i powiatowego samorządu, służb mundurowych, NSZZ “Solidarność” i kilkudziesięciu mieszkańców Olsztyna.

“Ci wszyscy, którzy zginęli to państwowcy. Spierający się czasami o dobro Rzeczypospolitej, ale myślący o tym, co jest nam, Polakom, drogie ponad życie, o ojczyźnie” – podkreślił w swoim wystąpieniu przedstawiciel Ruchu w Olsztynie i jednocześnie warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Nowacki.

Reprezentujący wojewodę dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego w Olsztynie Paweł Żukowski mówił, że po uczestnikach lotu Tu-154 pozostała nie tylko pamięć, ale także gorycz i żal. “Pozostały też pytania, jak to wszystko mogło się zdarzyć, dlaczego zginęli? Pomimo że od tragedii smoleńskiej minęło 9 lat, nie znamy odpowiedzi na te nawet najbardziej podstawowe pytania” – ocenił.

Druga część olsztyńskich obchodów związanych z 9. rocznicą katastrofy smoleńskiej odbędzie się w następną środę. Rozpocznie się ona mszą św. pod przewodnictwem abp. seniora Edmunda Piszcza w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przed południem w urzędzie wojewódzkim zaplanowano konferencję pt. “Pozostali w naszej pamięci”, której towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa.

Podczas tego wydarzenia Krzysztof Wyszkowski przypomni sylwetkę Anny Walentynowicz. Przewidziano również wystąpienia poświęcone tym ofiarom katastrofy smoleńskiej, które były związane w regionem – Aleksandrowi Szczygle, Grażynie Gęsickiej, Maciejowi Płażyńskiemu i bp. polowemu WP Tadeuszowi Płoskiemu.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie Tu-154 z delegacją na uroczystości katyńskie w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane