-0 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Rozpoczęło się znakowanie szlaku żeglownego na Wielkich Jeziorach Mazurskich

WiadomościRozpoczęło się znakowanie szlaku żeglownego na Wielkich Jeziorach Mazurskich

Rozpoczęło się znakowanie szlaku żeglugowego na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Na 150-kilometrowej trasie pojawi się ok. 450 boi i 85 znaków brzegowych. Szlak zostanie oficjalnie otwarty pod koniec kwietnia, ale pierwsi żeglarze już pływają.

Boje wyznaczające żeglarzom trasy na wodzie oraz wskazujące miejsca niebezpieczne, np. mielizny czy kamienie, są zdejmowane po sezonie turystycznym. Przez zimę znaki są malowane, naprawiane.

Rzeczniczka prasowa Wód Polskich z Białegostoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz poinformowała PAP, że znakowanie szlaku potrwa około dwóch tygodni.

Przypomniała, że główny szlak żeglugowy Pisz – Węgorzewo ma długość 86,6 km; zaczyna się od wypływu rzeki Pisy z jeziora Roś w miejscowości Pisz i kończy się przy jazie +Zamek+ na rzece Węgorapie w Węgorzewie.

“Patrząc w górę szlaku, tj. w kierunku Węgorzewa, prawa strona szlaku oznakowana jest bojami koloru czerwonego, lewa strona bojami koloru zielonego. Odstępy pomiędzy poszczególnymi bojami wynoszą około 500 metrów” – poinformowała rzeczniczka.

Od szlaku głównego wytyczonych jest pięć szlaków bocznych, znakowanych jednostronnie. Chodzi o trasy: na jeziorze Śniardwy do Okartowa; na jeziorze Bełdany w kierunku śluzy Guzianka i jeziora Nidzkiego; na jeziorze Ryńskim w kierunku miejscowości Ryn; z jeziora Niegocin do jeziora Kisajno poprzez kanał Niegociński i jezioro Tajty; szlak z jeziora Mamry do jeziora Święcajty we wsi Ogonki.

Rzeczniczka podkreśliła, że ustawienie szlaku żeglugowego poprzez zapewnienie odpowiednich głębokości tranzytowych, wynoszących 2,2 m, gwarantuje uprawianie bezpiecznej żeglugi.

Otwarcie szlaków żeglownych na Mazurach planowane jest w tym roku 27 kwietnia; do tej pory żeglarze pływają na własną odpowiedzialność.

Od lat przyjęło się, że sezon żeglarski na Mazurach symbolicznie rozpoczyna otwarcie mostu obrotowego w Giżycku na kanale Łuczańskim. Odbywa się wówczas kolorowa parada jednostek pływających i służb ratowniczych. Impreza taka odbywa się zawsze w majowy weekend.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Łukasz
31 sierpnia 2020 09:08

„Patrząc w górę szlaku, tj. w kierunku Węgorzewa, prawa strona szlaku oznakowana jest bojami koloru czerwonego, lewa strona bojami koloru zielonego. Odstępy pomiędzy poszczególnymi bojami wynoszą około 500 metrów” – poinformowała rzeczniczka.

Wszystko pięknie, tylko akurat ruch w kierunku Węgorzewa jest ruchem “w dół” szlaku żeglownego (vide Załącznik nr 9 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych z dnia 28 kwietnia 2003 r. (Dz.U. Nr 212, poz. 2072))

Polecane