-7.6 C
Olsztyn
poniedziałek, 13 stycznia, 2025
reklama

Nowa atrakcja turystyczna na Mazurach: czy sprzedany obiekt ożyje i stanie się hitem?

WęgorzewoNowa atrakcja turystyczna na Mazurach: czy sprzedany obiekt ożyje i stanie się...

Zamek krzyżacki w Węgorzewie, jedna z najcenniejszych perełek historycznych województwa warmińsko-mazurskiego, już wkrótce może zyskać nowe życie. Obiekt, który przez lata pozostawał niedostępny dla zwiedzających, ma zostać otwarty dla lokalnej społeczności i turystów. Takie plany zapowiada nowa właścicielka zamku, Marlena Ostaszewska, która zamierza przywrócić mu dawny blask.

Inwestycja z potencjałem

Zamek w Węgorzewie ma szansę stać się ważnym punktem na turystycznej mapie Mazur. Jak podaje Radio Eska, Marlena Ostaszewska planuje przekształcenie obiektu w kompleks hotelarsko-gastronomiczny z dodatkiem wyjątkowego muzeum. Znajdą się tam eksponaty związane z odznakami sportowymi z okresu międzywojennego – zarówno polskimi, jak i niemieckimi z terenów Prus Wschodnich.

„Zależy nam na tym, aby otworzyć zamek dla lokalnej społeczności i turystów. Jesteśmy na samym początku zapewne trudnej drogi, ale mamy nadzieję krok po kroku realizować swoje zamierzenia.” – mówi Marlena Ostaszewska w rozmowie z Radiem Eska.

Samorząd z optymizmem patrzy w przyszłość

Pomysł rewitalizacji zamku cieszy się wsparciem władz miasta. Burmistrz Węgorzewa, Krzysztof Kołaszewski, z nadzieją wypowiada się o projekcie:

„Jestem pełen nadziei, że po wielu latach znów będziemy cieszyć się urokami zamku! To przełomowy moment w historii naszej społeczności. „– podkreśla w rozmowie z Radiem Eska. Jednocześnie deklaruje starania o poprawę estetyki otoczenia zamku, m.in. poprzez przesunięcie ogrodzenia.

Burzliwa historia węgorzewskiego zamku

Zamek krzyżacki w Węgorzewie powstał w XIV wieku i przez wieki pełnił różnorodne funkcje. Budowla, pierwotnie wzniesiona na wyspie utworzonej przez rzekę Węgorapę, była świadkiem licznych wydarzeń historycznych. Po zniszczeniach dokonanych przez Tatarów w XVII wieku zamek przebudowano na barokową rezydencję. W późniejszych latach służył jako sąd, więzienie i szpital. Ostateczna przebudowa w XIX wieku zatarła jego pierwotny charakter.

Ostatnią większą odbudowę przeprowadzono w latach 80. XX wieku, przekształcając zamek w bibliotekę i siedzibę urzędów miejskich. Od 2000 roku pozostaje w rękach prywatnych i jest zamknięty dla turystów.

Legenda o rycerzu i ukochanej

Zamek w Węgorzewie owiany jest także tajemniczą legendą. Według opowieści rycerz krzyżacki i jego ukochana zostali za złamanie ślubów zamurowani w kaplicy przy zamku. Mówi się, że w pełnię księżyca ich duchy przechadzają się po zamkowych komnatach, szepcząc miłosne wyznania.

źródło: Radio Eska

Zostaw opinię pod artykułem
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Stan
11 stycznia 2025 10:26

Chyba nie dożyje już tego ?

Roni Bydlak
11 stycznia 2025 09:28

Czy ta pani weszła w posiadanie zamku w 2000 roku, czy jakoś niedawno?

Polecane