3.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Śmiertelne preparaty w obiegu – oddaj je, zanim będzie za późno

OlsztynŚmiertelne preparaty w obiegu – oddaj je, zanim będzie za późno

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa apeluje do osób, które nabyły środki ochrony roślin do fumigacji, aby zwróciły szczególną uwagę na zasady ich przechowywania i utylizacji. Ostatnie przypadki śmiertelnych zatruć spowodowanych niewłaściwym użyciem fosforku glinu przypominają, jak istotne jest przestrzeganie przepisów i odpowiedzialne postępowanie z tymi preparatami.

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do kilku tragicznych przypadków śmiertelnych zatruć dzieci preparatami używanymi do zwalczania gryzoni. Jednym z takich dramatycznych zdarzeń było prawdopodobne zatrucie 2,5-letniego chłopca z gminy Jonkowo. Pomimo wysiłków lekarzy, nie udało się uratować życia dziecka.

Zwracaj lub utylizuj – klucz do bezpieczeństwa

Środki ochrony roślin zawierające fosforek glinu mogą być wyjątkowo niebezpieczne, zwłaszcza jeśli nabyły je osoby bez odpowiednich uprawnień lub wiedzy na temat ich stosowania. Preparaty te, stosowane niezgodnie z etykietą lub przechowywane w niewłaściwych warunkach, mogą uwalniać toksyczny fosforowodór, stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia.

Główny Inspektorat podkreśla, że środki nabyte bez odpowiednich kwalifikacji powinny zostać niezwłocznie przekazane do utylizacji podmiotom uprawnionym do odbioru odpadów niebezpiecznych. Wyrzucanie ich do odpadów zmieszanych jest kategorycznie zabronione, ponieważ może prowadzić do poważnych zatruć przypadkowych osób.

Jak postępować z niebezpiecznymi środkami?

Osoby, które zakupiły środki do fumigacji bez odpowiednich kwalifikacji, powinny:

  • Skontaktować się z dystrybutorem w celu uzgodnienia bezpiecznego zwrotu.
  • Przekazać środki uprawnionym firmom zajmującym się odbiorem i utylizacją odpadów niebezpiecznych.
  • Unikać transportowania środków samodzielnie – przewóz tego rodzaju materiałów wymaga specjalnych uprawnień zgodnych z przepisami ADR.

W celu uzyskania pomocy w znalezieniu odpowiednich podmiotów do odbioru i utylizacji, mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego mogą skontaktować się z Oddziałami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa lub wojewódzkimi inspektoratami ochrony środowiska.

Ten apel to przypomnienie, że środki ochrony roślin do fumigacji, choć skuteczne w walce ze szkodnikami, wymagają szczególnej ostrożności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane