W województwie warmińsko-mazurskim potwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). W gospodarstwie komercyjnym, gdzie utrzymywano aż 14 280 indyków rzeźnych, badania laboratoryjne wykonane przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach wykazały obecność wirusa. Służby weterynaryjne podjęły natychmiastowe działania, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.
Szczegóły dotyczące ogniska
Ognisko HPAI oznaczone numerem 44 zostało stwierdzone 27 listopada. Gospodarstwo w Targowisku Górnym, w powiecie iławskim, należało do grupy komercyjnych hodowli drobiu.
W odpowiedzi na zagrożenie epidemiologiczne władze weterynaryjne wdrożyły procedury zwalczania choroby. Ptaki w zainfekowanym gospodarstwie zostały zlikwidowane, a teren objęto strefą ochronną i nadzoru. Wprowadzono także zakaz przemieszczania drobiu oraz zaostrzone zasady bioasekuracji w okolicznych hodowlach.
Co to oznacza dla hodowców drobiu?
Hodowcy w regionie muszą bezwzględnie przestrzegać zaleceń weterynaryjnych, by zminimalizować ryzyko kolejnych ognisk choroby. Wymagane jest wzmożenie środków higieny oraz ograniczenie kontaktu zwierząt z dzikim ptactwem, które często przenosi wirusa HPAI.
Grypa ptaków w Polsce
Ognisko w Targowisku Górnym to kolejne w serii przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków odnotowanych w Polsce. Eksperci przypominają o konieczności monitorowania sytuacji oraz podejmowania szybkich działań w przypadku podejrzenia choroby.
źródło: GIW
Miliony jednego dnia !!! A tu płacz tysięcy.
Hipokryci hipokrytów hipokryta mi się wysługując .
Przecież to jest życie…