4.4 C
Olsztyn
środa, 4 grudnia, 2024
reklama

Najnowocześniejszy robot chirurgiczny na świecie już operuje w Olsztynie

WiadomościNajnowocześniejszy robot chirurgiczny na świecie już operuje w Olsztynie

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie przeprowadzono pierwszą operację z wykorzystaniem robota chirurgicznego Da Vinci. Urządzenie, zakupione za 11 milionów złotych zainaugurowało nowy etap w medycynie regionu.

Pierwszy zabieg w Olsztynie

Podczas inauguracji technologii wykonano prostatektomię, czyli usunięcie gruczołu krokowego, u 65-letniego pacjenta chorego na raka prostaty. Zabieg trwał ponad cztery godziny, a nowoczesna technologia pozwoliła zwiększyć precyzję i ograniczyć skutki uboczne związane z tradycyjnymi metodami operacyjnymi. Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn, dlatego wdrożenie tej technologii ma szczególne znaczenie.

Nowe możliwości leczenia

Robot Da Vinci nie tylko wspomoże leczenie chorób urologicznych. W planach olsztyńskiego szpitala znajdują się również operacje z zakresu chirurgii ogólnej i ginekologii. Już na początku grudnia zaplanowano zabiegi hemikolektomii, czyli usunięcia części jelita grubego. Na Warmii i Mazurach rocznie diagnozuje się około 700 przypadków raka jelita grubego, co stanowi poważne wyzwanie medyczne.

Olsztyński szpital wykorzystuje nowoczesne technologie również w leczeniu nowotworów ginekologicznych. W najbliższych tygodniach zaplanowano pierwsze operacje nowotworów macicy z wykorzystaniem robota chirurgicznego.

Inwestycja w przyszłość medycyny

Zakup robota Da Vinci kosztował 11 milionów złotych, z czego 8 milionów złotych pochodziło z dofinansowania samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Dodatkowe 500 tysięcy złotych przeznaczono na adaptację urządzenia do potrzeb szpitala. Dzięki tej inwestycji Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie dołączył do grona placówek medycznych w Polsce, które oferują najnowocześniejsze metody leczenia chirurgicznego.

Robot Da Vinci nie zastępuje chirurga, ale jest narzędziem zwiększającym precyzję i skuteczność zabiegów. Wprowadzenie tej technologii otwiera nowe możliwości leczenia dla pacjentów z Warmii i Mazur.

źródło: PAP

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane