Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (UWM) w Olsztynie zyskał możliwość nawiązania współpracy międzynarodowej z 13 krajami spoza Unii Europejskiej, m.in. Chile, Butanem, Botswaną i Eswatini. Środki pozyskane z programu Erasmus+ Kraje Partnerskie wynoszą niemal 140 tys. euro i umożliwią realizację 43 mobilności – 32 dla pracowników uczelni oraz 11 dla studentów.
Projekt ponad oczekiwania
Projekt powstał w wyniku współpracy Biura ds. Współpracy Międzynarodowej z wydziałami UWM: Wydziałem Geoinżynierii, Wydziałem Humanistycznym, Wydziałem Rolnictwa i Leśnictwa oraz Filią UWM w Ełku. „Na początku 2024 roku rozpoczęliśmy pracę nad projektem” – wyjaśnia Anna Dąbrowska z Biura ds. Współpracy Międzynarodowej. Jak dodaje, to sami pracownicy zgłaszali chęć współpracy z określonymi państwami, najczęściej na podstawie wcześniejszych kontaktów, które dotąd nie miały szansy zaowocować bezpośrednim spotkaniem.
W efekcie UWM będzie realizować współpracę z krajami takimi jak Botswana, Eswatini, Chile, Butan, Pakistan, Kazachstan, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Maroko, Armenia, Azerbejdżan, Uzbekistan oraz Ukraina. Z przyznanego dofinansowania skorzysta 32 pracowników (14 wyjazdów zagranicznych i 18 przyjazdów do Kortowa) oraz 11 studentów (1 wyjazd i 10 przyjazdów do Olsztyna).
Rozwój międzynarodowych kontaktów
Program Erasmus+ Kraje Partnerskie jest krokiem milowym w procesie umiędzynarodowienia uczelni. Pozwoli on pracownikom i studentom na poznanie nowych kultur i wymianę doświadczeń z przedstawicielami różnych środowisk. Dąbrowska podkreśla, że wyjazdy dla pracowników są zaplanowane na pięć dni, plus dwa dni na podróż, natomiast mobilności studentów trwają jeden semestr w uczelni partnerskiej.
Dlaczego program Erasmus+ Kraje Partnerskie?
Standardowe umowy Erasmus+ dotyczą mobilności z krajami członkowskimi Unii Europejskiej i państwami stowarzyszonymi. W przypadku krajów spoza UE, takich jak Chile czy Butan, konieczne jest opracowanie szczegółowego projektu. Zgłoszenie wymaga opisu koncepcji, planowanych ustaleń, potencjalnych korzyści z mobilności dla uczestników oraz instytucji uczestniczących.
Przykład współpracy
Jednym z planowanych projektów jest współpraca Wydziału Geoinżynierii UWM z uniwersytetem w Eswatini. Dotyczy ona kwestii związanych z planowaniem, projektowaniem i użytkowaniem dróg o wysokiej intensywności ruchu, takich jak autostrady i obwodnice miejskie. Uniwersytet w Eswatini prowadzi badania nad wpływem obwodnicy stolicy kraju, Mbabane, której budowa wymusiła przesiedlenie licznych rodzin z regionu Manzini. Wspólne badania mają na celu zbadanie przestrzennych, społecznych, środowiskowych oraz gospodarczych skutków tej inwestycji. Wyniki pomogą określić wpływ takich inwestycji na rozwój miast oraz przyległych terenów podmiejskich.
Projekt współpracy z tak wieloma krajami to dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego ważny krok ku dalszemu rozwojowi międzynarodowemu, który nie tylko wzbogaci uczelnię, ale także pozwoli na wzajemne wsparcie i wymianę doświadczeń pomiędzy różnorodnymi ośrodkami akademickimi.
źródło: UWM