8 C
Olsztyn
piątek, 18 października, 2024
reklama

Jak samodzielnie ustalić numer księgi wieczystej?

Materiał zewnętrznyJak samodzielnie ustalić numer księgi wieczystej?

Księga wieczysta to najważniejszy dokument dotyczący nieruchomości, ponieważ opisuje on jej stan prawny. Istotne jest zatem to, że zgodnie z polskim prawem dostęp do treści ksiąg wieczystych jest jawny, jednak by go uzyskać należy dysponować numerem danej księgi. W jaki sposób samodzielnie go ustalić? Kiedy warto zapoznać się z treścią księgi wieczystej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

reklama

Czym jest księga wieczysta?

Chcąc przedstawić to, w jaki sposób samodzielnie ustalić numer księgi wieczystej warto wyjaśnić najpierw to, czym ona jest. Otóż, księga wieczysta (KW) to jak wspomniano we wstępie najważniejszy dokument dotyczący nieruchomości, ponieważ przedstawia on jej stan prawny. W związku z tym należy wiedzieć, że zgodnie z polskim prawem dostęp do treści ksiąg wieczystych jest jawny, co w praktyce oznacza, że zapoznać się z nią może każdy. Dokument można pobrać do wglądu z serwisu Ministerstwa Sprawiedliwości (Ekw.ms.gov.pl), jednak wymaga to znajomości numeru danej księgi wieczystej.

W jakich sytuacjach warto zapoznać się z treścią księgi wieczystej? Otóż, przede wszystkim w przypadku zainteresowania zakupem danej nieruchomości bądź uczestniczenia w sprawie spadkowej, której jest ona przedmiotem. Pozwala to bowiem zweryfikować stan prawny mieszkania lub działki, a co za tym idzie uniknąć wielu różnych kłopotów, np. kupa nieruchomości ze służebnością. Istotne w tym przypadku jest to, że według polskiego prawa zapisy w księgach wieczystych są uznawane za wiążące.

reklama

Jak zbudowany jest numer księgi wieczystej?

Chcąc zapoznać się z treścią danej księgi wieczystej należy znać jej numer. W praktyce składa się on z trzech części, np. CZ1C/00076721/9, a mianowicie:

  • oznaczenia wydziału sądu rejonowego odpowiedzialnego za prowadzenie księgi wieczystej (CZ1C to kod Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Częstochowie);
  • ośmiu cyfr stanowiących numer księgi wieczystej nadawany zgodnie z repertorium ksiąg danego sądu rejonowego;
  • automatycznie nadawanej cyfry kontrolnej.

Jak samodzielnie znaleźć numer księgi wieczystej?

Numerem księgi wieczystej dysponuje z reguły jedynie właściciel danej nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość samodzielnego ustalenia tej informacji, a co za tym idzie uzyskania dostępu do treści księgi wieczystej. Umożliwiają to internetowe wyszukiwarki, które wyświetlą numer księgi wieczystej po wpisaniu adresu nieruchomości lub numeru ewidencyjnego działki, dla której jest ona prowadzona. Szczegółowo zostało to wyjaśnione w artykule dostępnym na stronie: https://ksiegi-wieczyste.org/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej-po-adresie-lub-numerze-dzialki/.

Poza tym numer księgi wieczystej można uzyskać na drodze urzędowej, czyli w Państwowej Ewidencji Gruntów znajdującej się w odpowiednim dla danej lokalizacji Starostwie Powiatowym. Wymaga to jednak wykazania interesu prawnego w stosunku do danej nieruchomości.

reklama

Podsumowując należy stwierdzić, że samodzielne ustalenie numeru księgi wieczystej nie jest specjalnie trudne, ponieważ można to zrobić online. Po jego uzyskaniu można natomiast w nieograniczony sposób przeglądać zapisy w danej księdze, a co za tym idzie zapoznać się ze stanem prawnym nieruchomości, dla której jest prowadzony dokument.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane