Od środy, 2 października, mieszkańcy Olsztyna muszą przygotować się na znaczne zmiany w organizacji ruchu drogowego. Zmiany te są związane z budową nowego ronda w pobliżu Zielonej Górki, na skrzyżowaniu ulic Poprzecznej i Zientary-Malewskiej. Inwestycja ma na celu znaczną poprawę bezpieczeństwa w tym rejonie.
Aktualne skrzyżowanie charakteryzowało się ograniczoną widocznością, co rocznie skutkowało około 40 kolizjami i kilkoma wypadkami. Nowe rondo ma wyeliminować te problemy, a prace budowlane są już w zaawansowanym stadium. “Powstają już ostatnie warstwy drogowe – wyjaśnia dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich, Krzysztof Śmieciński. – Poza podbudową, to także warstwy wiążąca i ścieralna. To duży krok ku końcowi realizacji tego zadania.”
Utrudnienia w ruchu
Prace budowlane wiążą się jednak z poważnymi utrudnieniami w ruchu. Całkowicie zostanie zamknięty wlot ul. Poprzecznej na skrzyżowaniu Poprzeczna/Zientary-Malewskiej, ale jednocześnie otwarty zostanie wlot w ul. Zientary-Malewskiej. “Wzdłuż ronda prawie do ul. Morwowej nadal będzie obowiązywać ruch wahadłowy” – mówi dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, Marcin Szwarc.
Zmiany w komunikacji
Zmiany dotyczą nie tylko kierowców, ale także pasażerów komunikacji miejskiej. Linie autobusowe 115, 116, 124, 125 i 131 będą kursować nowymi trasami: Jagiellońska-Poprzeczna-Cicha-Zientary-Malewskiej, co wpłynie na czas przejazdu oraz godziny odjazdów.
Wprowadzone zostaną także tymczasowe przystanki:
– Cmentarz Poprzeczna na ul. Cichej w kierunku Poprzecznej, naprzeciwko stałego przystanku.
– Dwa przystanki Zientary-Malewskiej na ul. Zientary-Malewskiej, w obu kierunkach, blisko skrzyżowania z ul. Cichą.
Jednocześnie zawieszone zostaną przystanki: na ul. Reymonta, na ul. Paderewskiego, oraz Poprzeczna (w obu kierunkach) i Cmentarz Poprzeczna.
Zgodnie z umową zakończenie prac jest planowane na maj przyszłego roku. Wartość inwestycji wynosi około 11,6 mln zł. Mieszkańcy mogą także zapoznać się ze szczegółowymi schematami zmian ruchu oraz tras autobusów na stronie internetowej urzędu miasta.
źródło: UM Olsztyn
Może redakcja opisze temat zablokowanych podwyżek dla paru tysięcy osób na UWM? Inne uczelnie zrealizowały, tylko w Olsztynie cyrk od stycznia nie ma kasy dla pracowników.
Hmmm… dobrze, że puszcza już Zientary, ale w takim razie po co wahadło?