-0 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Żywica epoksydowa – nowy wymiar wykończenia i zabezpieczenia powierzchni

Materiał zewnętrznyŻywica epoksydowa - nowy wymiar wykończenia i zabezpieczenia powierzchni

Epoksydowa żywica to jeden z tych materiałów wykończeniowych, który w ciągu ostatnich kilku lat zrobił ogromną karierę w Polsce i nie tylko. Żywica epoksydowa na wylewkę, na schody zewnętrzne, do wykończania ścian i mebli jest stosowana wyjątkowo chętnie. Mimo niemałych kosztów inwestorzy decydują się na jej wybór przede wszystkim ze względu na wyjątkową trwałość, jaką gwarantuje wykorzystanie tego materiału. 

Żywica epoksydowa — wielofunkcyjny materiał utrwalający

Żywica epoksydowa to rodzaj syntetycznej żywicy termoutwardzalnej. Tworzy ona powierzchnię wyjątkowo odporną na działanie różnego rodzaju szkodliwych czynników. W wyniku jej nałożenia na inną powierzchnię powstaje powłoka zapobiegająca przenikaniu wilgoci oraz różnych chemikaliów, odporna na uszkodzenia mechaniczne i chroniąca przed wysoką temperaturą. Te wyjątkowe właściwości sprawiają, że masa epoksydowa jest stosowana w różnych dziedzinach. 

Żywice epoksydowe są popularne w przemyśle, rzemiośle, budownictwie, motoryzacji, elektronice oraz w wielu innych obszarach życia. Wylewka epoksydowa coraz częściej stosowana jest jako materiał wykończeniowy.

Gdzie można stosować żywice epoksydowe?

Nakładanie żywicy epoksydowej na ścianę czy schody sprawia, że ich powierzchnię zabezpieczasz w sposób wyjątkowo trwały i skuteczny. Żywica z utwardzaczem sprawia, że posadzki epoksydowe są “nie do zdarcia”, a schody po kilku latach nadal wyglądają idealnie, zamiast kruszyć się i niszczeć. Nie bez znaczenia jest także doskonały wygląd powierzchni zabezpieczanych z wykorzystaniem żywicy do zalewania. 

Żywice epoksydowe są coraz częściej wybierane do różnego rodzaju aplikacji. Wykorzystanie ich przez osoby prywatne do wykończenia wnętrz to tylko jedno z możliwych zastosowań.  Żywica Epidian może być wykorzystana między innymi:

  •  jako żywica i utwardzacz do posadzek, żywica na schody betonowe zewnętrzne itp., 
  •  jako żywica i utwardzacz do kompozytów różnego rodzaju, 
  • w formie specjalistycznej powłoki zabezpieczającej (np. żywica epoksydowa do drewna na zewnątrz),
  • jako system do renowacji rur,
  • jako innowacyjne rozwiązanie do pultruzji,
  • jako element przygotowania farb proszkowych i ciekłych farb antykorozyjnych,
  • jako półprodukt (składnik znacznie bardziej złożonych preparatów).

Po co nakładać żywicę epoksydową na meble?

Żywice do zalewania drewna takie jak Epidian Deco to rozwiązania, które pozwalają na tworzenie wyjątkowych przedmiotów dekoracyjnych. Epoksyd do drewna i nie tylko pozwala na odlewanie w pełni transparentnych przedmiotów, tworzenie mebli lub dekoracji z połączenia drewna i kolorowych żywic, zalewanie elementów w blacie dekoracyjnym czy też zabezpieczenia blatów drewnianych. Ponadto z wykorzystaniem żywicy odlewniczej możliwe staje się zatapianie małych przedmiotów w transparentnej masie. Żywica epoksydowa do odlewów pozwala na tworzenie ciekawych materiałów dekoracyjnych o wysokiej estetyce i trwałości. Tutaj doskonałe walory dekoracyjne idą w parze z wysoką odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia. 

Posadzki z żywicy epoksydowej

Masa epoksydowa do drewna to tylko jeden z przykładów wykorzystania żywicy. Bardzo popularnym rozwiązaniem od kilku lat jest stosowanie żywicy na balkon, na schody, popularna jest żywica na ścianę w kuchni czy łazience, a także stosowanie tego materiału na posadzki. W każdej z tych aplikacji chodzi właściwie o to samo, czyli połączenie wysokiej trwałości i właściwości estetycznych żywicy, które sprawiają, że żywica epoksydowa tworzy dodatkowe zabezpieczenie powierzchni. 

Na przykład żywica epoksydowa do zalewania drewna gwarantuje zachowanie jego wyjątkowej struktury, a jednocześnie zabezpieczenie tego materiału przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, podobnie jest w przypadku betonu oraz innych materiałów. 

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane