24 C
Olsztyn
czwartek, 2 maja, 2024
reklama

Depresja młodzieńcza coraz częstszą chorobą

WiadomościDepresja młodzieńcza coraz częstszą chorobą

Objawy depresji młodzieńczej są niemal takie same jak przejawy… buntu nastolatka. Efekt jest też podobny: gorsze oceny w szkole, wagary. Jak zatem te objawy odróżnić? A jeśli dziecko cierpi na depresję, kiedy i jak je wspierać?  Na ten temat rozmawiać będą mazurscy pedagodzy na konferencji, której gościem specjalnym będzie psycholog, Maria Rotkiel. Wyjątkowości wydarzenia nada fakt, że organizowana jest w małej mazurskiej miejscowości – Pustniki.

reklama

Będzie to już druga konferencja, dzięki której na Mazurach tworzy się i rozwija społeczność lokalna mająca na celu profilaktykę zaburzeń psychicznych wśród nastolatków. To działanie lokalnej wspólnoty jest możliwe dzięki prowadzonemu tam dialogowi pomiędzy nauczycielami i pedagogami, psychologami i terapeutami oraz wójtami i sołtysami.

Depresja młodzieńcza jest tego rodzaju zaburzeniem, które łatwo pomylić z typowymi objawami buntu młodzieńczego. Składają się na nią zaburzenia nastroju, dysforia jak i zachowania autoagresywne, typowe dla wieku pokwitania. Prof. Jacek Bomba i  prof. Maria Orwid w swoich pracach naukowych wspominają, że jest ona bardzo powszechna – w zależności od fazy dorastania i środowiska występuje od 27 do 54,08 procent nastolatków.

reklama

Depresja młodzieńcza jest jednocześnie tego rodzaju zaburzeniem, które może stygmatyzować chorego w jego grupie rówieśniczej. Dlatego reagowanie w przypadku choroby wymaga szczególnej delikatności i wyczucia. Stąd niezbędna jest edukacja i budowanie świadomości tej choroby.

Konferencja odbędzie się 24 listopada w Sorkwitach koło Mrągowa w Ośrodku Leczenia Uzależnień Dom-Rehab.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Polecane
Ogłoszenia