17 C
Olsztyn
poniedziałek, 20 Maj, 2019
reklama

Depresja młodzieńcza coraz częstszą chorobą

Strona główna Wiadomości Depresja młodzieńcza coraz częstszą chorobą
reklama

Objawy depresji młodzieńczej są niemal takie same jak przejawy… buntu nastolatka. Efekt jest też podobny: gorsze oceny w szkole, wagary. Jak zatem te objawy odróżnić? A jeśli dziecko cierpi na depresję, kiedy i jak je wspierać?  Na ten temat rozmawiać będą mazurscy pedagodzy na konferencji, której gościem specjalnym będzie psycholog, Maria Rotkiel. Wyjątkowości wydarzenia nada fakt, że organizowana jest w małej mazurskiej miejscowości – Pustniki.

Będzie to już druga konferencja, dzięki której na Mazurach tworzy się i rozwija społeczność lokalna mająca na celu profilaktykę zaburzeń psychicznych wśród nastolatków. To działanie lokalnej wspólnoty jest możliwe dzięki prowadzonemu tam dialogowi pomiędzy nauczycielami i pedagogami, psychologami i terapeutami oraz wójtami i sołtysami.

reklama

Depresja młodzieńcza jest tego rodzaju zaburzeniem, które łatwo pomylić z typowymi objawami buntu młodzieńczego. Składają się na nią zaburzenia nastroju, dysforia jak i zachowania autoagresywne, typowe dla wieku pokwitania. Prof. Jacek Bomba i  prof. Maria Orwid w swoich pracach naukowych wspominają, że jest ona bardzo powszechna – w zależności od fazy dorastania i środowiska występuje od 27 do 54,08 procent nastolatków.

Depresja młodzieńcza jest jednocześnie tego rodzaju zaburzeniem, które może stygmatyzować chorego w jego grupie rówieśniczej. Dlatego reagowanie w przypadku choroby wymaga szczególnej delikatności i wyczucia. Stąd niezbędna jest edukacja i budowanie świadomości tej choroby.

Konferencja odbędzie się 24 listopada w Sorkwitach koło Mrągowa w Ośrodku Leczenia Uzależnień Dom-Rehab.

reklama
reklama
reklama

zobacz również

RABATOL.PL

rekalma